Toplumlar Geleneksel Paradan Kriptoya Mı Geçiyor?

Chicago Belediye Başkanı, toplumların yavaş yavaş geleneksel para birimlerinden kripto para birimlerine geçeceğini düşünüyor…
15:00
21 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Forbes’un haberine göre, Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel kripto paraların kabul edilmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Emanuel, jeopolitik dengesizliğin giderek büyüdüğü günümüz dünyasında, Bitcoin ve diğer kripto paraların cazibesinin günden güne arttığını dile getirdi.

Ayrıca Emanuel’e göre, Venezuela’da bir örneği yaşanan finansal krizler eninde sonunda insanları geleneksel para birimlerinden uzaklaştıracak.

“Kripto Para Benimsenmesi Kaçınılmaz”

Chicago Belediye Başkanı 18 Mart’ta kentin büyüyen fintech endüstrisi ile ilgili düzenlenen bir toplantıda kripto paralarla ilgili görüşlerini dile getirdi. İzleyicilerden gelen bir soru üzerine belediye başkanı, kripto para birimlerinin benimsenmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Mevcut finansal normlardan bu kadar büyük bir kaymanın yaşanması için gereken zamanı herkesin tahmin edebileceğini de ekledi.

Bunun yanında Emanuel bu alanda bir uzman olmadığını kabul ederek şunları dile getirdi:

Ulus devletler dağılıyor ya da çöküyor. Şehir devletleri ortaya çıkıyor ve dolayısıyla hepimizin alışık olduğu politik yapılar değişiyor. Bir gün, bir ülke finansal krizle karşı karşıya kaldığında hayatını sürdürebilmek için kripto para birimlerinin nasıl kullanıldığını çözecek. Bu an geldiğinde herkes öğrenmek zorunda kalacak.

Emanuel açık açık belirtmemiş olsa da Bitcoin ve diğer kripto paraların toplumlara ulusal ekonomiden uzaklaşma kapısı açtığını düşünüyor.

Her ne kadar açık açık dile getirmemiş olsa da Emanuel, Bitcoin ve diğer kripto paraların toplumlara ulusal ekonomiden uzaklaşma kapısı açtığını düşünüyor. Bunu sözlerinden rahatlıkla anlayabiliyoruz. Newsbtc’ye göre, devletlerin ulusal ekonomiyi iyi yönetemeyerek yüksek enflasyona sebep olduğu ülkelerde (Zimbabwe, Venezuela ve son zamanlarda Türkiye) halk, parasını enflasyondan korumak için kripto paralarda saklamaya başlayabilir. Ayrıca ortaya çıktığından beri volatilitesi sebebiyle adından sıkça bahsettiren Bitcoin, kısa vadede çok sayıda ulusal para biriminden daha iyi olduğunu da kanıtladı.

Chicago, Kripto Merkezi Mi?

Belediye başkanının bu olumlu yaklaşımlarının yanı sıra Coinbase ofislerinin de dahil olduğu yüksek profilli kripto topluluklarının da varlığıyla Chicago’nun hızla Amerika’nın kripto merkezi haline geldiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan günden güne artan Bitcoin ATM’lerinin sayısı da şehrin kripto paralara yaklaşımını gözler önüne serecek cinsten… Şehirde 150 olan Bitcoin ATM’lerine 30 tane daha ekleneceği ile ilgili haberi sizlerle paylaşmıştık. Yapılan açıklamada, ortalamanın üzerinde bir kullanım olduğu için bu kararın alındığı belirtilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar