X


Topluluk Tepkili: Dogecoin Kurucusundan Şaşkınlık Yaratan Kripto Para Yorumu!

Dogecoin (DOGE) kurucusu Jackson Palmer Twitter üzerinden kripto para birimleri ile ilgili yaptığı açıklamalar ile tepki topladı.
08:34
15 Temmuz 2021

Dogecoin’in arkasındaki isim olan Jackson Palmer, her ne kadar DOGE hem sosyal medyada hem kripto ekosisteminde popüler olsa da toplulukla etkileşime girmemeyi tercih eden isimler arasında yer alıyor. Çok nadir kripto para birimleri konusunda açıklamalarda bulunan Palmer dün yaptığı açıklamalar ile büyük ses getirmişe benziyor.

“Kriptolar Yozlaşıyor”

Palmer Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, kripto para topluluğunun yozlaşmaya başladığını dile getirdi ve bir daha herhangi bir şekilde kripto para topluluğuna dahil olmayı planlamadığını ifade etti.

Palmer’ın açıklamalarına göre bu durumun arkasındaki ilk sebep, teknolojinin arkasındaki ahlak. Palmer, finansal özgürlük konusunun ötesinde kripto para birimlerinin hükümetlerin düzenleyici yetkilerini ortadan kaldırarak zenginlerin daha da zenginleşmesini sağlayacak araçlardan başka bir şey olmadığını ifade ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Palmer konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra kripto para biriminin öncelikle vergiden kaçınma, azaltılmış düzenleyici gözetim ve yapay olarak zorlanan kıtlığın bir kombinasyonu yoluyla yandaşlarının zenginliğini artırmak için inşa edilmiş, doğası gereği sağcı, hiper-kapitalist bir teknoloji olduğuna inanıyorum.” sözlerini kullanıyor.

Dogecoin Kurucusunun Kriptolarla Problemi

Aslında Palmer’ın açıklamalarına bakıldığında Dogecoin kurucusunun kripto para birimleri ile  ilgili hemen hemen her konuda eleştirinin olduğu ifade edilebilir. Örneğin; Palmer, merkezsizliğin başlı başına bir yanılsama olduğunu düşünüyor. Bunun yerine endüstri, nihayetinde aynı mevcut güç yapılarının farklı liderlerle tekrarlanmasına mahkum hale gelecek.

Bunlara ek olarak Palmer’a göre kripto para birimleri günümüzde kapitalist sistemin en kötü yüzünü temsil ediyor. Palmer konuyla ilgili açıklamalarında şu cümleyi kullanıyor:

Kripto para, günümüzün kapitalist sisteminin en kötü kısımlarını (örn. yolsuzluk, dolandırıcılık, eşitsizlik) almak ve ortalama bir kişi için koruma veya güvenlik ağı işlevi gören müdahalelerin (örn. denetimler, düzenleme, vergilendirme) kullanımını teknik olarak sınırlamak için yazılım kullanmak gibidir.

Kripto Topluluğunun Tepkileri

Şu anda dünyanın en popüler kripto para birimlerinden biri olan DOGE‘nin arkasındaki ismin açıklamalarına tepkiler gecikmedi. Örneğin; Castle Island Venture CEO’su Nic Carter, Palmer’ın yatırımcılardan kar elde etmek için bir token yarattığını dile getirdi.

Yaptığı açıklamalarda sert bir dil kullanan Carter, “Bilgisiz yatırımcıları dolandırmaktan ve bu kötü şöhreti sizle alakalı teknolojiye saldırmak ve baltalamak için kullanmaktan başka hiçbir kullanım durumu olmayan değersiz bir Bitcoin klonu oluşturmaktan daha aşağılık bir şey düşünmek zor” ifadelerine yer verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar