Reklam

“Toplu Kullanımlarda Kriptolar Umut Verici”

İsviçre toplu kullanımlarda kripto para birimlerinin faydalı olabileceğini düşünüyor.
18:00
13 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Block’un haberine göre İsviçre hükümeti, her ne kadar bireysel kullanım için bir dijital para piyasaya sürmeyi planlamadığını dile getirse de toplu kullanımlarda dijital para birimlerinin faydalı olabileceğini düşünüyor.

İsviçre hükümetinin bugün yaptığı açıklamalarda “Evrensel olarak erişilebilir merkez bankası dijital para birimi şu anda İsviçre için ek bir fayda sağlamayacaktır.” ifadelerine yer verildi. Kamu kullanımı için dijital bir para birimi yaratmanın, finansal istikrar için risk teşkil edeceğini de yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

İçerik Rehberi

Toplu Kripto Kullanımı

Hükümet yaptığı açıklamalarda “finansal piyasa oyuncularıyla sınırlı” olan alanlarda toptan kullanım için dijital para birimlerinin yer almasının “umut verici bir strateji” olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

SNB (İsviçre Ulusal Bankası) tarafından piyasaya sürülecek bir “toplu satış token’ı ”, menkul kıymetlerin alım satımı, ödemeleri ve yönetiminde verimliliği artırmaya yardımcı olabilir.

Bunun yanında SNB, Ekim ayında yaptığı açıklamalarda, Uluslararası Takas Bankası (Bank for International Settlements) ve SIX Digital Exchange ile ortaklaşa olarak bahsi geçen toplu kullanım için Blockchain tabanlı bir dijital para birimi üzerinde çalıştığı açıklamıştı. SNB konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Merkez bankası dijital para biriminin bu yeni şekli, finansal kurumlar arasında token’laştırılmış varlıkların ödemesini kolaylaştırmayı amaçlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca dün bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi İsviçre, kripto para birimleri konusunda uyarılarda bulundu. İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA) yaptığı açıklamalarda Blockchain ve kripto para varlıklarının ülkenin halihazırda mevcut kara para aklama risklerini arttırdığı kanısına vardıklarını belirtti.

Öte yandan ECB Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital para birimindeki çabalarını hızlandırmak ve istikrarlı paralar konusunda öncülük etmek gerektiğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar