reklamı kapat

Tether’dan Sonra USD Coin de Bir Kilometre Taşını Geride Bıraktı

USD Coin’in dolaşımdaki arzı ilk kez 1 milyon doları aştı. 
10:31
2 Temmuz 2020

Circle’ın ürün yönetimi direktörü Joao Reginatto’nın yaptığı açıklamalara göre, dolaşımdaki USD Coin (USDC) arzı ilk kez 1 milyar doları aştı. Böylece Ekim 2018’de Circle ve Coinbase tarafından ortaklaşa piyasaya sürülen ve dolara sabitlenmiş bir stablecoin birimi olan USDC artık on rakamlı piyasa değeri olan 18 kripto para biriminden biri haline gelmiş oldu.

Kazananlar ve Kaybedenler

Kripto para araştırma firması Messari’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamaya göre Tether’ın (USDT) piyasa değeri 10 milyar doları aşarak önemli bir kilometre taşını geride bırakmış oldu. Bu önemli hamle ile USDT piyasa hacmi bakımından en büyük ilk iki kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) sonra en büyük piyasa hacmine sahip kripto para haline geldi.

Bunların yanında USDT ve USDC, Mart ayındaki piyasa çöküşünden bu yana geleneksel para destekli dijital para birimlerine olan büyük talep artışıyla hızla büyüdü. 1 Mart’ta Tether’in piyasa değeri 4,6 milyar dolar, piyasadaki USDC’ler ise sadece 444 milyondu.

Bununla birlikte Paxos Standard (PAX) ve TrueUSD (TUSD), Mart ayından bu yana sadece ufak büyümeler gösterdi.

Büyük Rekabet

Tether açık ara farkla piyasa lideri olmaya devam ederken USD Coin’in de pastadan pay almaya kararlı olduğunu görüyoruz.

Öte yandan Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, USDT’yi uyumsuz olması ve şeffaf olmaması nedeniyle açıkça eleştirmişti. Yine de bazı isimlere göre Tether’a göre USD Coin tamamen düzenleniyor ve denetleniyor olsa da işlemler, kara listeye alma yetkisine sahip bankacılık ortaklarına bağlı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu çekişmede Tether, ilk kripto para birimi olması ile ve USDC de ortaklıkları ve ödeme çözümleri ile öne çıkıyor. USD Coin’in USDT’yi geride bırakıp bırakamayacağını ise zamanla göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.