reklamı kapat

Telegram Kripto Para Projesi Yüzünden 18 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

SEC, Telegram'a hem maddi hem manevi ceza kesti.
19:41
25 Haziran 2020

Mesajlaşma devi Telegram, ABD’nin finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile olan ve neredeyse bir yıldır devam eden yasal mücadelesini bitirme noktasına geldi. Telegram, Telegram Open Network (TON) isimli blockchain projesinin yanı sıra Gram isimli kripto para biriminin de piyasaya sürülmesini durdurmuş, durdurmak zorunda kalmıştı.

SEC tarafından açılan davada finansal regülatör haklı bulundu ve Telegram’ın kripto para projesinin durdurulmasının yanı sıra buna 18,5 milyon dolarlık büyük bir para cezası da kesildi. Telegram bunun yanı sıra yaptığı 2 ICO ile topladığı 1,2 milyar doları da direkt olarak yatırımcılarına iade edecek.

SEC’e Kripto Para Yasağı

Telegram eğer ilerleyen yıllarda herhangi bir “kripto para birimi”, “dijital coin”, veya “buna benzer herhangi bir dijital varlık” piyasaya sürmeye çalışırsa SEC’e bu projesinden 45 gün önce bilgi vermek ve izin almak zorunda. Tabii ki bu regülasyonlar ve kurallar ABD piyasası için geçerli. Birçok kripto para projesinde olduğu gibi ABD’nin inanılmaz önemli bir pazar payına sahip olduğu biliniyor ve bu da Telegram’ın elini kolunu bağlıyor.

Telegram tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada Gram’ın piyasaya sürülmesine günler kala böyle bir dava açılmasının adil olmadığı ve bunun tarafsızca yapılmadığı vurgulanmıştı. Aslında Telegram, SEC’in istediği banka kayıtlarını aylar öncesinden vermeyi kabul etmişti. Bu durum kripto para sektöründe de büyük bir yankı uyandırdı ve SEC’in bu aşırı regülasyonlarına tepki gösterenler oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.