X

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: “Kripto Paraya Giden Belli Bir Kısımdan Rahatsızız”

13:11
2 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yatırımcı toplantısı yaptı ve toplantıda TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kripto paralar ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

“Kriptoya Giden Kısımdan Rahatsızız”

Merkez Bankası’nın aşırı volatiliteye müdahale edebileceğini ifade eden Kavcıoğlu yaptığı açıklamalarda, “Dövizin büyük kısmı mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.” sözlerini kullandı.

Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda Kavcıoğlu, mevcut para politikasının etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında görüleceğini de dile getirdi. Ayrıca uzun zamandır tartışmalı bir konu olan faiz indirimlerine de değinen TCMB Başkanı, 16 Aralık’ta yapılacak toplantıda faiz indirimlerinin durabileceği sinyallerini, “Faiz indirimleri için sınırlı alanımız kaldı. Bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum”  sözleri ile verdi.

Kavcıoğlu’nun Açıklamasından Önemli Noktalar

TCMB Başkan’ının yaptığı açıklamalardan önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • “Döviz mevduatlarının TL enstrümanlara geçişini teşvik etmek için yakında düzenleme yapacağız.”
  • “Kurlarda aşırı oynaklık da istenen bir durum değildir. Merkez Bankası belirli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir”
  • “Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda”
  • “Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz”
  • “Dövizin büyük kısmı mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar