Su Zhu Hedef Mi Şaşırtıyor? Suçlu Ben Değilim Kara Kedi! Hedefinde Kim Var?

3 Arrow Capital'in eski bir numarası olarak tanınan Su Zhu yaptığı açıklamalarla üzerinde bulunan suçlamalar için hedef mi saptırıyor?
22:20
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Three Arrows Capital’in arkasındaki isim olan Su Zhu, Terra’nın 2022’nin ortalarında yaşamış olduğu çöküşüne ilişkin oldukça endişe verici bir komplo iddiası ortaya attı. Komplo, iflas eden kripto borsası FTX ve Digital Currency Group’u içeriyor.

Zhu, 3 Ocak’taki bir Twitter mesajında, her iki firmanın da Terra’nın yerel token’ı LUNA ve stETH’e karşı bir saldırı koordine ettiğini ve bunun da feci bir depegginge yol açtığını iddia etti. Bu olaylar, şu anda feshedilmiş bir kripto hedge fonu olan Zhu’S 3AC’nin çöküşüyle sonuçlanmıştı.

Su Zhu LUNA’ya karşı komplo kurulduğunu iddia etti

Su Zhu, Digital Currency Group’un Sam Bankman-Fried’in FTX’i ile LUNA ve stETH’e saldırmak için komplo kurduğunu iddia etti. Ayrıca, her iki firmanın da bu süreçte çok da dürüst olmadıklarını sözlerine ekledi. Ona göre, her iki firma da 3AC ve Babel Finance’in iflasının ardından önemli kayıplarla karşı karşıya kaldı.

Ancak DCG ve FTX’in yeniden yapılandırma yerine, Zhu’nun komplo olarak tanımladığı bir işe giriştikleri iddia ediliyor. Tweet’inde şöyle yazıyordu,

Bunun yerine, sihirli bir şekilde deliği dolduran sol cepten sağ cebe çekilebilir bir sistem uydurdular. Bu, pokerde kaybeden bir çocuğun ben iyiyim, babam sana ödeyecek, bırak oynamaya devam edeyim demesine benziyor, ama eğer baban aslında kendinsen olay değişir.

Digital Currency Group şu anda likidite sorunları ve tamamına sahip olduğu yan kuruluşu olan Genesis Global Capital ile fonların karıştırıldığı iddiaları nedeniyle ateş altında kaldı. Yukarıda atıfta bulunulan sistem, Gemini kurucu ortağı Cameron Winklevoss tarafından 3 Ocak’ta işaret edilmişti.

Su Zhu’ya göre, DCG iflas etmiş olmasına rağmen daha fazla mevduat kabul etmeye devam etti. Bunun, piyasada bir tersine dönüş beklentisiyle yapıldığı iddia edildi. Zhu, her iki firmayı da müşterilerini aylarca yanıltmakla suçladı.

Twitter Kripto Kullanıcılarından Cevap

Twitter’daki kripto topluluğu, Zhu’nun yaptığı yanlışlara odaklanması ve bunların sorumluluğunu alması gerektiği görüşündeydi. Twitter’daki kullanıcılar onu, dikkatleri eylemlerinden uzaklaştırmak amacıyla sektördeki diğer kötü aktörlere yönlendirmekle suçluyor.

Bir kullanıcı ise şöyle sordu:

Yani bu herkesin hatasıydı ve siz eylemleriniz için hiçbir kişisel sorumluluk almıyor musunuz?

Bu, Zhu’nun 3AC’ye karşı ilk suçlama iddiası değildi. Kasım 2022’de kendisi ve 3AC kurucu ortağı Kyle Davis, Sam Bankman-Fried’in Alameda Research şirketinin 3AC’nin pozisyonlarını avladığını iddia etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar