X


Stellar Bitcoin’in Ayak İzinden Gidiyor

Stellar ağı aralık ayında büyük bir değişime gidiyor.
19:00
25 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu yıl mart ayı ortalarında Stellar ekibi, Lightning (Şimşek) protokolünün kendi ağları için uzun vadede en iyi ölçeklenme çözümü olduğuna kanaat getirdiklerini kamuoyuna duyurdu. Ekip ayrıca ölçeklenmenin birçok Blockchain projesinde en çok tartışılan konulardan biri olduğunu ve Stellar olarak bu konuyu açık bir kafayla değerlendirdiklerini not düştü. Amaçlarını ise hız, verimlilik ve gizlilik/güvenlik bakımından kullanıcı tecrübesini artırmak olarak açıkladı.

Stellar ekibi Lightning’in nasıl çalıştığını şu sözlerle aktardı:

Lightning ilk başta Bitcoin Blockchain’i için teklif edilen, dağıtık ödeme ağları için geliştirilmiş bir ölçeklenme çözümü. Lightning kullanıcıların yönlendiriciler ve aktarma merkezleri üzerinden chain dışı işlemler yapabileceği şekilde tasarlandı. Lightning protokoller arası ödemeleri destekleyecek bir potansiyele sahip. Yani gönderici Bitcoin ağından Bitcoin gönderir, alıcı Stellar ağında Lumen alır ve bu süreçte taraflar arasında herhangi bir güven kaynağına gerek duyulmaz. Lightning ödeme kanalları olarak bilinen blokların kurulmasıyla oluşur. Ödeme kanallarının temelini oluşturan konsept basit ama güçlüdür. Kanallar kullanıcıların chain dışında bir kanal açmasını ve herkese açık defter yerine orada işlem yapmasını sağlar.

Lightning yükseltmesi programa alındı

Lightning kararının alınmasıyla birlikte Stellar’ın yayımladığı yol haritasına göre takvimlerde işaretlenmesi gereken tarih 1 Aralık 2018. Elbette yol haritasında birçok değişikliğin yapılabildiğini not etmek gerekiyor. Dolayısıyla bu tarih de ileride güncellenebilir. Stellar ekibi şimdilik Lightning’i bu tarihe yetiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar