X


Son Dakika: Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı, Kripto Düzenlemelerini Açıklıyor

Güngör, kriptolar hakkında yasal düzenlemenin iki ana başlıkta toplanacağını açıkladı.
11:37
8 Temmuz 2021

SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, kripto para sektörünün düzenlenmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Güngör, kriptolar hakkında yasal düzenlemenin iki ana başlıkta toplanacağını açıkladı.

SPK Başkan Yardımcısı, Kripto Düzenlemeleri Hakkında Konuştu

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, kripto para yatırımcılarını doğrudan ilgilendiren yasal düzenlemeler hakkında konuştu. Güngör, kripto düzenlemelerinin iki ana başlıkta ele alınacağını iletirken şunları kaydetti: “Yasal düzenleme iki ana başlıkta toplanacak: Kripto varlıkların ihrâcı ve kripto varlık hizmet sağlayıcı platformları. Platform kuruluşlarına lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlilikleri vb. şartlar getirilecek. Platformlarda kripto varlıkların saklanması hususu da ayrıca düzenlenecek. Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak. Bu konular bizi en çok zorlayan hususlar.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Son dönemde görülen Thodex, VeBitcoin gibi kripto borsalarının çöküşü ile Türk yatırımcılar paniğe kapılmıştı. Bu bağlamda kripto para platformlarının denetlenmesi konusu yoğun bir gündemle dile getirilmişti. SPK, gelen yüzlerce şikayet üzerinee yaklaşık iki ay önce bir açıklamada bulunmuştu. Sermaye Kurulu Piyasası, kripto varlıkları hakkında uyarılarda bulunduğunu hatırlatarak aslında kripto para sektörünün kendi yetki alanında olmadığını belirtmişti.

SPK’dan Kripto Uyarısı

Geçtiğimiz dönemde, kripto paraların yasal bir dayanağı olmadığını aktaran SPK, yatırımcıların riskleri göz önünde bulundurmasını tavsiye etmişti. Bununla birlikte oluşabilecek herhangi bir mağduriyette kripto yatırımcılarının yalnız kalabileceğini belirten SPK, yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar