f Son Dakika: Fed Üyesinden Önemli Açıklamalar! Altın, Dolar, TL, Bitcoin Bu Kararı Bekliyor! › COINTURK

Son Dakika: Fed Üyesinden Önemli Açıklamalar! Altın, Dolar, TL, Bitcoin Bu Kararı Bekliyor!

Özet

  • Fed üyesi Kashkari enflasyondaki ilerlemeden mutlu.

  • Ona göre daha fazla faiz artışı olabilir ancak gelen verilere bağlı şekilde karar alınacak.

  • Eylül ayında gelecek veriler faiz kararında belirleyici olacak.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
19:10
15 Ağustos 2023

Makro veriler kripto paraları neden son birkaç aydır yeterince etkilemiyor? İşte bu merak edilen bir konu. Ancak bunun net bir cevabı da var. Çünkü gelen veriler büyük ölçüde risk piyasalarının lehineydi. ABD hisse senedi piyasalarının yaşadığı rallinin temeli güçlü kazanç raporları kadar bunlarla da ilişkilidir.

İçerik Rehberi

Önemli Fed Açıklamaları

Açıklamalara geçmeden önce kripto özelinde fiyatın neden dalgalanmadığına bakalım. Makro veriler lehte olduğu için etkilemedi dedik çünkü aleyhte verilere fiyat hızla tepki veriyordu. Hisse senetleri yükselirken kripto yatay veya düşüş eğilimindeyse burada bir negatif ayrışma vardır. Kripto özelindeki negatif ayrışmanın temeli düzenleyici baskının artıyor olmasıdır. İşte son verilere, gelmeyen resesyona, ralli yapan hisse senedi piyasalarına rağmen kripto para piyasaları bu yüzden yükselişe geçemedi.

Son veriler beklendiği kadar iyi olmasa da Fed’in politikasında başarılı olduğunu gösteriyordu. Yazı hazırlandığı sırada Fed’den Neel Kashkari önemli bazı açıklamalarda bulundu.

“Enflasyonun %2’ye dönüş yolunda olduğuna dair ikna edici kanıtlar görmek istiyorum. Faiz artışlarının bittiğini söylemek için henüz erken. Faizleri düşürmekten çok uzağız. Faiz artırımlarının çok erken durdurulduğu 1970’lerdeki gibi bir senaryodan kaçınmalıyız. Faiz kararı için daha fazla veri görmeliyiz. İşgücü piyasası halen oldukça sıkı. Resesyonun yaklaştığına dair kanıt görmüyorum. Para politikasının etkisi ekonomide gecikmeli hissedilebilir. Çin’deki sorunların ABD’ye yansıdığını görmüyorum. Enflasyondaki ilerleme konusunda iyi hissediyorum. Ekonominin direnci bizi şaşırttı.”

Bu açıklamalar eğer Eylül ayında anormal veri akışı olmazsa faiz tavanının ilan edilebileceğini gösteriyor. Fed tavan sonrası en az 6 ay faizleri zirvede tutacaktır. Bunun için kararın Eylül ayında açıklanması muhtemel. Eğer faiz tavanı ilan edilir ve ABD resesyondan uzak kalmaya devam ederse kripto, altın gibi varlıklar yükselebilir. Ancak faizlerin daha fazla artırılması doların TL ve diğer para birimleri karşısında daha da değer kazanmasına yol açabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI