X


Son Bir Haftada Kripto Para Piyasalarında Neler Yaşandı? Önemli Açıklamalar ve Gelişmeler!

Haftayı kapatmamıza 24 saatten az bir zaman kaldı. Peki bu hafta kripto para piyasalarında ne gibi gelişmeler oldu?
01:08
4 Temmuz 2021

Kripto para piyasalarında hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Bu hafta (28 Haziran – 4 Temmuz) arasında yaşanan önemli gelişmelere bir göz atalım. Haftanın önemli gelişmeleri, fiyat beklentileri ve dikkat edilmesi gerekilen önemli bilgileri bu haberimizde bulabilirsiniz. Hazırsanız kripto para piyasalarında haftanın özeti sizlerle.

Kripto Piyasalarında Haftanın Öne Çıkanları

Çin bölgesindeki madencilerin çoğu cihazlarını satarak farklı bölgelerde yeni operasyonlar kuruyor. Yeni cihazlarla kurulan operasyonlar elbette küresel hashrate verilerini iyileştirecek. Ancak bunun olması için 3-6 ay arasında bir sürenin geçmesi gerekiyor. Madenciler için son derece önemli olan bu gelişme haftanın en önemli gelişmesi oldu.

Stok akış modeli (S2FX) Bitcoin (BTC)’nin üçüncü kırmızı mumunu yakmasıyla birlikte bu hafta ağır bir darbe aldı. Bu yıl Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplam %40 düşüş gösteren Bitcoin yakın zamanda bu kadar kırmızı mum yakmamıştı. Üç ay üst üste yakılan son kırmızı mumları 2019 yılında görmüştük.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

PlanB stoktan akış modeli (S2FX) hakkında önemli bir açıklama yaptı. Modellin önümüzdeki altı ay içerisinde ne kadar güvenilir olduğunu ispatlayacağını düşünen ünlü analist, S2FX’in başarılı olmasını istiyor. Bilmeyenler için S2FX modellemesini bir fiyat ısı haritası gibi tanımlayabiliriz.

Coinbase daha fazla ve hızlı şekilde desteklediği varlıkları artıracağını söyledi. Borsa yetkilisinin yaptığı açıklamada “listeleme onay” sürelerinin yenileneceği ilan edildi.

Robinhood borsası kullanıcıları mağdur ettiği gerekçesiyle 70 Milyon dolar cezaya çarptırıldı. Ertesi gün ise halka arz için SEC’e resmi başvuru yapıldı.

Elon Musk bu hafta Dogecoin’i pompalayamadı ve rezil oldu. Yaptığı paylaşımlarla Dogecoin fiyatında ani hareketlenmelere sebep olan Musk “Doge’u Serbest Bırakın” dedi ve fiyat yaklaşık 2 cent aşağıya indi. Sonrasında yaptığı farklı bir paylaşım ise Dogecoin’in yükselmesini hedefliyordu ancak bu da başarısız oldu. Yani Elon şimdilik fiyatı ne düşürebiliyor ne de indirebiliyor. Fiyatta yaşanan 2-3 centlik hareketlenmeler %30 tetiklemeler yapan Elon için bir başarısızlık olarak kabul ediliyor.

Binance Borsası Kapatılıyor Mu? Hayır!

Elbette hayır, ama bu hafta sürekli bu haberleri okuduk. Ana akım medya sürekli Binance hakkında oluşan gelişmeleri olumsuz biçimde sundu. Düzenleyicilerle sorun yaşayan Binance bu hafta ciddi darbeler alsa da bunu aşabileceğini düşünüyor.

Pazartesi günü İngiltere “hızlı Sterlin transfer” sisteminden Binance borsasını dışarı attı. Çok uzun sürmeyen bu kısıtlama İngiliz düzenleyicilerin “Binance izinsiz faaliyetlerini durdursun” açıklamasından sonra geldi. Fakat daha sonra İngiltere’de bulunan Binance müşterileri hızlı transfer imkanına yeniden kavuştu.

Japonya Binance borsasını gerekli yasal onayları almadığı için kapatmakla tehdit etti ve faaliyetlerini durdurmasını istedi. Hatırlarsanız benzer bir tehdit yakın zamanda Kanada hükümetinden Ontario bölgesi için gelmişti ve Binance istenileni yapacağını söylemişti.

Tayland ve Cayman Adaları’nın düzenleyicileri Binance borsası için bir soruşturma başlattı. Ancak dünyanın işlem hacmi anlamında en büyük borsası olan Binance, bu ülkelerde kripto faaliyetimiz bulunmuyor açıklamasını yaptı.

Bitcoin.org Birleşik Krallık Kararı

Artık Birleşik Krallıkta Bitcoin Core yazılımı indirilemiyor. Hatta Satoshi Nakamoto tarafından yazılan teknik inceleme dosyası da indirilemeyecek. İngiltere mahkemesinin kendini Bitcoin mucidi olarak Craig Wright hakkında aldığı karardan sonra Bitcoin.org böyle bir karar aldı.

Yer sağlayıcı Cøbra Bitcoin.org’u gizlilik haklarını gerekçe göstererek korudu ve 48.600 dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Ödeme Platformu Strike Kripto Komisyonlarına Savaş Açtı

Platform yaptığı açıklamayla birlikte Coinbase, Square ve PayPal gibi müşterilerine Bitcoin ticareti için olanak sağlayacağını duyurdu. Üstelik Strike bunun için herhangi bir işlem ücreti de talep etmeyecek. Bu haber “Strike Komisyon Bedellerine Savaş Açtı” olarak yorumlandı.

Strike’ın kurucusu ve CEO’su Jack Mallers yaptığı açıklamada “gezegende Bitcoin alabileceğiniz en ucuz yer biziz” dedi.

Haftanın Önemli Kripto Para Açıklamaları

Bu hafta önemli isimler tarafından yapılan kripto paralarla ilgili açıklamaları sizin için derledik.

Jack Mallers, Strike CEO’su: Coinbase üzerinden Bitcoin almayın, gezegenin en ucuz Bitcoin pazarını oluşturuyoruz ve işlem ücreti almıyoruz.

Victoria Nuland, ABD Dışişleri Bakanlığı: El Salvador Başkanını Bitcoin kararıyla ilgili uyardım, El Salvador’u kötü niyetli kişilere karşı korumasını ve gerekli düzenlemeleri şeffaflıkla yapmasını önerdim.

Rishi Sunak, İngiltere Şansölyesi: Yeni teknolojinin (blockchain) gücünden yararlanmalıyız ancak bunun ekonomimiz ve toplum üzerindeki rolünün ne olacağını da araştırmamız gerekiyor.

Twitter:140 kişi için NFT

Aswath Damodaran, Finans Profesörü: Bitcoin sefil bir biçimde başarısız oldu. İyi bir para birimi olmadığını kanıtladı.

Haftanın Bitcoin Tahmini

CNBC tarafından yapılan Bitcoin odaklı bu anket önemli sonuçlar verdi. Uzman Bitcoin yatırımcılarının %44’ü fiyatın 30.00 desteğini kırmasını bekliyor. Ancak yine aynı yatırımcılar bu seviyeleri daha fazla alım için değerlendirmek istiyor.

Ankete katılan portföy yöneticilerinin ve stratejislerin kalan büyük çoğunluğu ise fiyatın 45-55.000 dolar seviyelerinde kendine yakın zamanda yer bulacağına inanıyor. Ancak ikinci bir boğa yürüyüşü bekleyen uzmanların oranı sadece %6, bu yatırımcılar ise 60.000 dolar üstü seviyelerin yeniden görülebileceğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar