f Son 1 Ayda Yüzde 20'yi Aşan Değer Kaybı: XRP, Yeniden Kritik Seviyelere Geriledi! › COINTURK

Son 1 Ayda Yüzde 20’yi Aşan Değer Kaybı: XRP, Yeniden Kritik Seviyelere Geriledi!

Özet

  • Kripto para piyasasının son haftalarda zaman dilimi içerisinde yeniden düşüş yönlü bir ivme yakalamasıyla birlikte çoğu kripto para birimi yeniden düşüşe geçti.

  • Bu süreçte XRP de yüksek oranlarda değer kayıpları kaydeden kripto para birimleri arasında yer aldı.

  • Son 1 aylık zaman dilimi içerisinde yüzde 20'nin üzerinde bir değer kaybı kaydeden XRP, geçen hafta kısa bir süreliğine de olsa 0,48 dolar seviyelerine kadar geriledi.

  • Piyasa etkisi: Nötr
10:45
6 Eylül 2023

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Ağustos 2023’ün son gününde çarpıcı bir düşüş kaydetmesinin ardından son günlerde 25.500 dolar fiyat seviyeleri ile 26.000 dolar fiyat seviyeleri arasında konsolide olmaya başladı. Öte yandan kripto para piyasasındaki bu düşüş eğiliminin etkisiyle XRP de kaydettiği son değer kayıpları ile birlikte 0,5 dolar seviyelerine geriledi.

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), güne düşük oranlı değer artışları ile başlasa da Ağustos 2023’ün son gününde çarpıcı bir düşüş kaydetmesinin ardından son günlerde 25.500 dolar fiyat seviyeleri ile 26.000 dolar fiyat seviyeleri arasında konsolide olmaya başladı. Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri de CoinMarketCap (CMC) bu süreçte 1,08 trilyon dolar seviyelerinden 1,03 trilyon dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ayrıca BTC‘nin 25.500 dolar seviyeleri ile 26.000 dolar seviyeleri arasında nispeten daha yatay bir seyir izlemeye başlaması ile birlikte kripto para piyasasındaki volatilite de düşüşe geçti. Coinglass verilerine göre kripto para piyasasında, son 24 saatte yaklaşık 40 milyon dolar değerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

XRP’de Son Durum Ne?

XRP, Ripple-SEC davasında çıkan XRP kararının etkisiyle Temmuz ayının ortalarında güçlü bir yükseliş yaşasa da yükselişlerine devam edemedi ve son haftalarda yeniden güçlü bir düşüş ivmesi yakaladı. Kısa sürede kaydedilen yüksek oranlı değer artışlarının ardından hızla düşüşe geçen XRP, son 1 aylık zaman dilimi içerisinde CMC verilerine göre ortalama %20’lik bir değer kaybı kaydetti.

Kripto para piyasasının da yeniden düşüş eğilimi göstermesi ile birlikte kripto para piyasasındaki çoğu altcoin de son haftalarda yüksek oranlarda değer kaybetti. Lider kripto para birimi BTC, bu süreçte 25.500 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi.

XRP de bu süreçte yüksek oranlarda değer kaybeden kripto para birimleri arasında yer aldı. XRP, kısa bir süre sonra yeniden 0,5 dolar seviyelerini aşsa da son 1 haftalık zaman dilimi içerisinde %5,6’nın üzerinde bir değer kaybı kaydederek geçen hafta 0,48 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi. XRP’deki son durumu değerlendiren birçok analist, geçmiş haftalarda XRP’nin 0,5 dolar seviyelerinin altına gerilemesi ve kripto para piyasasındaki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda değer kayıplarının hız kazanabileceğini belirtti.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI