X


SOL’deki Fiyat Artışının Perde Arkası!

Son dönemlerde sert yükselişler yaşayan Solana'nın, fiyat artışının perde arkasında neler var? Piyasa değeri bakımından Coin Market Cap verilerine göre 7.en büyük kripto para olan Solana'da, önümüzdeki günler bizleri neler bekliyor? SOL, Ethereum'a alternatif olabilir mi?
12:45
7 Eylül 2021

Solana blokchain’inin yerel token’ı olan SOL, 194 dolar seviyelerini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. Bu da, elektrikli otomobil şirketi sahibi Elon Musk’ın desteklediği DOGE coin’i geride bırakarak market cap sıralamasında 7.sıraya yerleşmesine neden oldu. 53.4 milyar dolarlık piyasa değeri ile SOL, 40 milyar dolarlık piyasa değeri olan DOGE’yi geçmeyi başardı. Piyasa değeri bakımından CoinMarketCap verilerinde 7.sıraya yerleşen SOL, 6.sıradaki XRP’den hemen sonra geliyor.

Son Fiyat Artışının Olası Nedenleri

Uzmanlara göre token, fiyatlamasını yaparak değerini buluyor. Son 7 gün içinde %50’den fazla yükseldi. Solana geçtiğimiz 2 ayda hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların ilgisini çeken duyurular yapıyor.

Kurumsal yatırımcılar için Solana merkezli bir fon kaydeden ABD menkul kıymetler düzenleyicisi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasası veri ağı şirketi Pyth, bu ay Degenerate Apes lansmanı ile Solana blockchaininde çalışmalara başladığını ve Solana’nın takas edilemez token’lara (NFT’ler) başarılı girişimini duyurdu. Solana blockchaini, ağda oluşturulabilecek çeşitli projeleri kendine çekiyor. Bugün itibariyle çeşitli merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları dahil olmak üzere , Solana ağı üzerinde oluşturulmuş 400’den fazla proje vardır. FTX ve Alameda Research, giderek daha popüler hale gelen USDC stablecoin’ine de ev sahipliği yapan Serum adlı merkezi olmayan kripto para borsasını Solana ağı üzerinde kurdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Başka bir kripto para olan Audius (AUDIO) da platformu kullanıyor, bu da Solana’nın fiyat artışında bir faktör olabilir çünkü TikTok bu ayın başlarında Audius ile bir iş birliğine imza attı.

Solana, Ethereum’a Alternatif Olabilir Mi?

Bu faktörlerin yanı sıra, yatırımcılar genellikle Ethereum‘a alternatifler arıyor. Ethereum ilk programlanabilir blockchain olmasına rağmen, o zamandan beri birçok kripto para projesi onun ayak izlerini takip etti. Uygulamaların çoğu hala Ethereum üzerine kurulu ancak ağ, tıkanıklık ve yüksek ücretler gibi problemlerle mücadele ediyor. Sonuç olarak, hem geliştiriciler hem de yatırımcılar yeni alternatifler arıyor.

Solana blockchaininin birçok insanı heyecanlandıran benzersiz bir özelliği de wormhole projesinin başlatılmasıdır. Bu proje, yatırımcıların farklı blockchainler arasında kolayca köprü kurmasını sağlar. Bu bir dönüm noktasıdır çünkü blockchainler birbirleriyle çalışmakta çok iyi değillerdir ve bu da büyüme açısından bir başka engel olmuştur.

Yapılan son açıklamalara göre projeler artık varlıkları Ethereum ve Solana arasında hızlı ve ucuz bir şekilde taşımak için wormhole özelliğini kullanabilir. Solana, bir sonraki adımın ise Terra (LUNA) ve Binance  Smart Chain‘i birbirine entegre etmek olduğunu söyledi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar