Solana Son Kozlarını Mı Oynuyor? Bu Yenilik Altcoin’in Fiyatını Yükseltir Mi?

Özet

  • Kripto para piyasasına Ethereum katili kimliğiyle damga vuran Solana'da yenilik vakti. Yapılacak olan bu yenilik fiyatı etkiler mi?
12:35
7 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçmişte ortaya çıkışıyla birlikte bir Ethereum katili olarak görülen Solana, geçtiğimiz yıl FTX çöküşü ile birlikte ortaya çıkan tüm yanlış nedenlerle ilgi odağı olmuştu. Blok zincirini çevreleyen yaygın korku, tedirginlikler ve teknik aksaklıklarla birlikte, Solana şimdi NFT’ler için yaratım maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan durum sıkıştırma teknolojisiyle büyük bir atılım gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Solana’dan Yeni Teknoloji Tanıtımı

Durum sıkıştırma, Solana üzerinde doğrulanabilir zincir dışı depolamaya izin veren bir veri yapısı olan Merkle’ı kullanır. Sonuç olarak, zincir içi depolama maliyetleri azalır ki bu olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Merkle yapısı, kapsamlı veri koleksiyonlarını oluşturan bileşenlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde doğrulanmasını sağlayan özel bir veri yapısı türü olarak biliniyor.

NFT koleksiyonlarının sıkıştırılması, zincirde depolanan veriler için gereksinimleri azaltan durum sıkıştırmanın ilk kullanımı olacak. Sıkıştırılmış NFT’ler, 100 milyon adet NFT yaratmanın fiyatının bir kısmına mal olması dışında geleneksel NFT’lerle aynı olacak gibi görünüyor. Bu teknoloji Solana Labs ve Metaplex tarafından, Solana tabanlı web3 cüzdanları Phantom ve Solflare’in desteğinin yanı sıra RPC sağlayıcıları ve indeksleyicileri Helius ve SimpleHash’in yardımıyla geliştirilmiştir.

Solana’nın Yeni Teknolojisinin Alıcıları Var

Duyuruya göre, halihazırda bir dizi tanınmış platformun durum sıkıştırmasından yararlandığı söyleniyor. Dialect ve Crossmint gibi protokoller, sırasıyla binlerce kullanıcı için NFT etiketlerinin basım maliyetini karşılamak ve dünyanın dört bir yanındaki şirketler için daha derin müşteri sadakatini güçlendirmek için teknolojiyi zaten kullandılar.

Bu haberin ışığında, Solana topluluğu ve daha büyük bir kitleyi kapsayan kripto piyasası duyuruya olumlu yanıt verdi, çünkü piyasa katılımcıları bunun sonunda SOL token için bir yükseliş senaryosuyla sonuçlanabileceği görüşünde. Şu anda SOL’un fiyatı 21,28 dolardan işlem görüyor ve bu da önceki 24 saat içinde kaydedilen %0,27’lik düşüşün aksine son bir saat içinde %0,10’luk bir kazancı temsil ediyor.

Altcoin’de yaşanacak gelişmeler onu eski günlerine döndürebilir mi bunu sadece zaman gösterebilir. Kripto para piyasasında ve genel ekonomide yaşanılabilecek durumların altcoin’i etkileyebileceğini her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

  • Merkel
    2 ay önce

    Solana liderlige oynuyor bu rakamları hayal olacak her gün gelişme var takip et yeni yeni gelişmeler var

    5