Şimdi Açıklandı: Kripto Savaşı Mı? Binance Borsasına Delist Şoku! İntikam?

Coinbase iğneleyici bir paylaşımla BUSD delist haberini verdi. Peki ama niye?
19:05
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance borsası geçtiğimiz haftalarda büyük bir şok yaşamıştı ve şimdi yeni duyuruyla işler daha da karıştı. Coinbase borsası uzun süre önce USDC pariteleri Binance borsasından kaldırıldığında durumu normal karşılamıştı. Ancak son verdikleri cevap duruma ne kadar kızdıklarını da anlatıyor.

Binance Delist

Coinbase borsası, Binance USDC işlemlerini durdurduktan aylar sonra Binance USD (BUSD) işlemlerinin askıya alınacağını açıkladı. 13 Mart tarihinden sonra borsada BUSD ile işlem yapılamayacak. Coinbase borsası adeta intikam alır gibi BUSD paritelerini erkenden kaldırıyor. Geçtiğimiz aylarda CZ, likiditenin verimli kullanımı amacıyla USDC paritelerini kaldırmıştı bu durum Coinbase borsasını fazlasıyla rahatsız etti. Paxos (BUSD ihraççısı şirket) düzenleyicilerden gelen baskı sonucunda 2024 Şubat ayında BUSD itfalarını durduracağını ve bu ay itibariyle yeni BUSD basılmayacağını açıklamıştı. Yani BUSD zaten seneye bugünlerde yok olacaktır.

Coinbase duyurusu da dikkate değerdi ve şunlar yazıyordu;

“Borsamızdaki varlıkları listeleme standartlarımızı karşıladıklarından emin olmak için düzenli olarak izliyoruz. En son incelemelerimize dayanarak Coinbase, Binance USD (BUSD) için alım satım işlemlerini 13 Mart 2023 tarihinde askıya alacak. BUSD fonlarınız sizin için erişilebilir olmaya devam edecek ve fonlarınızı istediğiniz zaman çekme olanağına sahip olmaya devam edeceksiniz.”

Binance Ne Olacak?

Binance USD için delist kararları önümüzdeki aylarda alınmaya devam edecektir. Bu stablecoinin ihraççısı Binance olmadığı için direkt olarak borsaya bir baskıdan söz edemeyiz. Paxos bu tokeni ihraç ederken isim hakkını Binance aldı ve diğer ağlarda wrapped versiyonlarını dolaşıma soktu. Peki bundan sonra Binance ne yapacak?

  • Öncelikle USD cinsinden havaleleri alabilmek için yeni bir (cesur, riski seven) banka bulmaları gerekecek. Silvergate baskıya dayanamadı.
  • Borsada daha fazla stablecoin listeleyecek. En ilginç hamlesi USDC paritelerinin yeniden açılması olur. Coinbase bu noktada zafer kazanmış olacak.
  • Paxos düzenleyicilerle görüşmelere devam ediyor çok düşük ihtimalde olsa BUSD yeniden izinli bir varlık haline gelebilir.

Daha önce de söylediğimiz gibi BUSD zaten seneye bugünlere kadar tüm borsalardan delist edilmek zorunda. Ancak Coinbase erken davranarak sadece USDC hamlesine bir cevap vermek istemiş gibi görünüyor. Circle tarafından ihraç edilen USDC’nin arkasında Coinbase bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar