f Sıcak Gelişme: Artık Kripto Düşmanı O Banka da Bu Alana Giriyor! › COINTURK

Sıcak Gelişme: Artık Kripto Düşmanı O Banka da Bu Alana Giriyor!

Özet

  • Kriptoya karşı negatif yaklaşımıyla bilinen HSBC konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre kripto para saklama teknolojisi şirketi Fireblocks ile çalışıyor.

  • Trilyon dolarlık varlık yönetim devlerinin kriptoya girişi finans şirketlerini cesaretlendirdi.

  • Garanti BBVA 1 yıl içinde BTC için trade hizmetini başlatmayı hedefliyor.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
18:27
12 Eylül 2023

2021 boğası dahil birçok dönemde kripto para yatırımcılarına karşı negatif bir yaklaşım sergileyen banka geri adım attı. Konuya aşina kişilere göre kriptoya geçmişte savaş açan HSBC en büyük kripto saklama altyapı şirketlerinden biriyle çalışıyor. Son haber kriptoya ilginin katlanarak artabileceğini gösteriyor.

HSBC ve Kripto Paralar

Müşterilerinin kredi veya banka kartıyla kripto para alması dahil her türlü konuda katı adımlar atan HSBC şimdi geri adım atıyor. Üst düzey yöneticilerinin geçmişte kriptoyla ilgili zehir zemberek açıklamalar yaptığını görmüştük. Ancak zamanla insanların ve kurumların fikirleri değişebiliyor. Örneğin Michael Saylor kripto karşıtı tutumundan 180 derece dönmüş şirketinin kaderini Bitcoin’e endekslemişti.

Şimdi de HSBC benzer bir dönüş yapıyor. Konuya aşina iki kişiye göre, dünyanın en büyük bankalarından biri olan Londra merkezli HSBC, kripto para saklama teknolojisi firması Fireblocks ile çalışıyor. Fireblocks, multi-party computation (MPC) gibi kripto para saklama teknolojilerinde uzmanlaşmış bir şirket ve hali hazırda birçok büyük finans kuruluşuyla çalışıyor.

Kripto Paralar ve Bankalar

Büyük bankaların kriptoya yönelik hevesi, dijital varlıklar konusundaki düzenleyici belirsizlik nedeniyle azalmış olsa da BlackRock ve diğer trilyon dolarlık devlerin ilgisiyle yeniden canlanıyor. Yatırım şirketlerinin kripto ürünleri üzerinde yaptığı çalışmalar ve ETF başvuruları dikkat çekici. Bankalar da kendi müşteri portföylerine kripto para alıp satabilecekleri bir alan oluşturma niyetinde. Örneğin Garanti BBVA daha önce duyurduğumuz üzere bu konuda ilk somut adımı attı. Önümüzdeki yıl bitmeden de en azından BTC için müşterilerine alım/satım hizmetini sunmayı planlıyorlar.

Asya ve Avrupa’da düzenleyici belirsizliğin nispeten daha az oluşu bu bölgedeki finans kurumlarının kripto konusunda daha avantajlı hale gelmesini sağladı. Öte yandan yazı hazırlandığı sırada SEC Başkanı ETF başvuruları üzerinde incelemelerini sürdürdüklerini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI