Sevindiren Düşüş! Yatırımcıların Favori Altcoin’inde Rüzgar Tersine Döndü!

ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından belirlenen gerekliliklere uyan Ethereum (ETH) bloklarının yüzdesi 11 Ekim 2022 tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 47'ye geriledi.
11:33
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından belirlenen gerekliliklere uyan Ethereum (ETH) bloklarının yüzdesi 11 Ekim 2022 tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 47’ye geriledi. Sansürün tersine dönmesindeki son kilometre taşı, OFAC uyumlu blokların yüzdesinin 21 Kasım 2022 tarihinde yüzde 79 ile zirveye ulaşmasından yaklaşık üç ay sonra geldi.

Sansüre Karşı Çıkanlar İçin Önemli Bir Kazanım, Ancak…

OFAC gerekliliklerine uyumlu Ethereum blokları, OFAC tarafından yaptırım uygulanan tarafları içeren işlemleri hariç tutan bloklardır. OFAC gerekliliklerine uyumlu blokların sayısındaki düşüş, Ethereum ekosisteminde sansüre karşı çıkanlar için bir kazanım olarak nitelendirilebilecek olsa da bazı uzmanlar bunun devam etmesinin ABD tarafında bazı sorunlarla sonuçlanabileceği üzerinde duruyor.

MEV Watch’un yaratıcısı olan Blockchain danışmanlık şirketi Labrys’tan gelişmeye ilişkin yapılan açıklamada, bu düşüşün OFAC gerekliliklerine uygun olarak işlemleri sansürlemeyen MEV-boost rölelerini kullanmayı tercih eden daha fazla doğrulayıcıya atfedilebileceği belirtilerek “Özellikle BloXroute Max Profit rölesi, Ultrasound Money rölesi ve Agnostic Boost rölesi pazar payındaki değişimin çoğunu aldı.” denildi.

MEV-boost röleleri, blok üreticileri ve blok oluşturucular arasında güvenilir aracılar olarak hareket ederek Ethereum doğrulayıcılarının blok üretimlerini diğer blok oluşturuculara yaptırmalarını sağlar.

Labrys’in CEO’su Lachlan Feeney 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Ethereum topluluğunun The Merge sonrası ilk ortaya çıktığından bu yana sansür sorununa verdiği tepkiden memnun olduğunu söyledi.

Sansüre uygun bloklardaki bu düşüşün, kullanıcılar tarafından etkinleştirilen bir soft fork (UASF) olmadan elde edilmesinden dolayı özellikle dikkate değer olduğunu belirtti ve Ethereum topluluğunun “birçok üyesinin” The Merge öncesinde sansürle mücadele etmek için soft fork çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Feeney, “Bu konuda kaydettiğimiz ilerleme için Ethereum topluluğu ile inanılmaz derecede gurur duyuyorum” dedi ve ekledi:

Ethereum’daki bir kusura dikkat çeken MevWatch aracını yayınladığımızda, topluluk kafasını kuma sokmak yerine duruma ayak uydurdu ve sorunu ele alarak çözme konusunda önemli bir ilerleme kaydetti.

Ancak Feeney, yapılması gereken daha çok iş olduğun da altını çizdi.

OFAC’ın Yaptırım Hamlesi

OFAC, 8 Ağustos 2022 tarihinde tarihi bir karar alarak Ethereum tabanlı kripto karıştıcısı Tornado Cash‘i kullanarak işlem yapan Ether (ETH) ve USD Coin (USDC) adreslerine yaptırım uygulama kararı almıştı.

Ethereum‘un 16 Eylül’deki yeni Proof of Stake (PoS) mutabakat mekanizması altındaki ilk 24 saatinin ardından, blokların yalnızca yüzde 9’u OFAC gerekliliklerine uyumluydu. Ancak bu rakam sonraki iki ay içinde sert bir artış yaparak 21 Kasım 2022 tarihinde yüzde 79’a ulaştı.

OFAC gerekliliklerine uyumlu blokların yüzdesi daha sonra yüzde 66’yı gördü 29 Ocak 2023 tarihine kadar yüzde 68 ila yüzde 75 aralığında seyretti. O zamandan bu yana, birkaç küçük artışa rağmen istikrarlı bir şekilde azaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar