reklamı kapat

SEC, Üç Kripto Para Fonunun Varlıklarını Dondurdu

SEC, yatırımcıları kandırdığını tespit ettiği 3 fonun varlıklarını dondurdu.
19:13
20 Haziran 2020

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Cuma günü yaptığı açıklamada Pennsylvania merkezli kripto para yatırım fonlarının yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ve bu sebeple fonların varlıklarına en konulduğunu belirtti. Yatırımcılardan on milyonlarca dolarlık para aldığı belirtilen fonların üçünün de varlıkları donduruldu.

Aslında üç farklı fon olsa da üçünün de kurucularının Sean Hvizdzak ve Shane Hvizdzak kardeşler olduğu biliniyor. Varlıklarına en konulan fonların ise sırasıyla Hvizdzak Capital Management, High Street Captial ve High Street Capital Partners olduğu açıklandı. SEC konu hakkında yaptığı açıklamada üç fonun da yatırımcılara yalan söylediğini belirtti.

Kripto Para Fonu Yalan İfade İle Yatırımcıları Kandırdı

Üç kripto para yatırım fonunun varlıklarını dondurmanın yanı sıra işlemleri de askıya alındı. SEC tarafından açılan davanın devamında mahkeme tarafından alınan kararda soruşturmanın devam edeceği vurgulandı ve şirketten gerekli evrakların toplandığı da belirtildi.

Hvidzak kardeşlerin sahte finansal kayıtlar göstererek yatırımcıları kandırdığı ve muhasebe kayıtlarında oynamalar yaptığı ortaya çıktı. Fonların pazarlama materyallerinde %100,77 ve %92,90 gibi önemli kazançlar elde ettiği belirtilse de bu durum gerçeği yansıtmıyor. Üç kripto para yatırım fonunun da 2019 yılının dördüncü çeyreğinde ciddi kayıplar yaşadığı bilinmekte.

Aslında SEC şu sıralar gözüne kestirdiği kripto para firmasına veya projesine adeta kan kusturuyor. SEC ile Telegram arasındaki gerilim de tahmin edileceği gibi SEC lehine sonuçlanmış ve Telegram’ın ICO’su gerçekleşmeden durdurulmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.