X


SEC, Ripple İle İlgili Denizaşırı Ülkelerden İstediği Bilgilere Ulaşabilecek Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu , bir kez daha yargıçtan denizaşırı kurumlardan istedikleri bilgilere ulaşım talep etti. 
09:56
30 Nisan 2021

Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan keşif kavgaları kızışıyor ve SEC, Yargıç Sarah Netburn’e yabancı düzenleyicilerle temas kurma kararını savunduğu başka bir mektup daha gönderdi.

SEC’in Talepleri

SEC, Rpple’ın temel savunmalarından bazılarını çürütmek için denizaşırı kuruluşlardan bilgi almak istediğini belirtiyor.

Yapılan açıklamalara göre SEC özellikle, Ripple’ın faaliyetlerinin XRP token’ının fiyatı ile bağlantılı olup olmadığını bulmaya çalışıyor. Yabancı borsalardan gün içi alım satım verilerini elde etmek ise bunu belirlemenin tek yoludur. Çünkü sanıklar fiyatlandırma bilgilerinin tek deposu olduklarını iddia ediyorlar:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Konuyla ilgili açıklamalarda ise “Dahası SEC Ripple’ın ortaya attığı savunmaları çürütmek için kritik kanıtlar arıyor. Bunlar örneğin, Ripple’ın XRP’nin fiyatının Ripple’ın faaliyetleri tarafından belirlenmediğini savunmasını içeriyor.” sözleri kullanılıyor.

Bunlara ek olarak SEC, 20 denizaşırı kuruluş ve bağlı kuruluşlardan bilgi istediğini iddia ediyor. Yabancı kuruluşların ise külfetli veya uygunsuz olduğu için SEC’in bu taleplerini reddedebileceği ifade ediliyor.

Ripple avukatları ise kendi mektubunda, SEC tarafından hedef alınan 20’den fazla kuruluşun, yerel düzenleyicilerin XRP‘nin bir menkul kıymet olmadığını belirlediği İngiltere, Singapur ve Japonya’da bulunduğunu iddia etti.

Ripple Fiyatı

SEC davası XRP fiyatına Aralık ayında büyük ölçüde zarar verdi. Ancak dava ile ilgili gelişmeler ilerledikçe fiyatın bu zararı telafi ettiği görülüyor. Yine de tüm kripto paralar eski rekorlarını kırarken XRP yeni bir rekor seviye belirleyemedi.

XRP son piyasa düşüş öncesinde 2018’dn bu yana ilk defa 1,9 dolarlık seviyeye ulaştı. Bugün görülecek dava sonrasında ise Ripple lehine karar çıkması halinde yeni yüksek seviyelerin görülebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar