reklamı kapat

Sabit Coin’ler: Gelecek Adına Umut Mu, Yeni Nesil Balon Mu?

Şu sıralar oldukça revaçta olan sabit coin’ler kripto para topluluğunu ikiye böldü.
28 Eylül 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para sektöründeki yeni trendlerden biri de sabit coin (stablecoin) basmak. “Şüpheciler” stablecoin’lerin yeni balon olabileceğini düşünüyor. Blockchain tarafından yayımlanan ve 57 stablecoin’in geliştirilmekte olduğunu ortaya çıkaran rapor şüphecilerin savını güçlendiriyor.

Bu ay tamamen yasal ve bir kurum tarafından desteklenen üç kripto para peyda oldu: Winklevoss kardeşlerin geliştirdiği Gemini Dollar (GUSD), Binance’in listeleyeceğini duyurduğu Paxos (PAX) ve dün Poloniex’te işlem görmeye başlayan, Circle’ın geliştirdiği USDC.

Şüphecilerden ünlü kripto para yorumcusu WhalePanda, stablecoin’lerin balon olduğu ve piyasa üzerinde olumsuz etki yapacağı görüşünde.

Yasal stablecoin’lerin en büyük sorunu bankacılık yükümlülüklerine tabi olmaları. Bu durum pratikte kripto paraların “kimliksizlik” ve “sınırsızlık” gibi baskın karakterlerine ket vurabilir. Buna rağmen her gün farklı türlerde birçok coin duyuruluyor. Bunlardan Cement’in tanıtım yazısı şu şekilde:


Volatil olmayan ve çılgınca dalgalanmayan bir kripto para mı hayal ediyorsunuz? Beklediğiniz cevap stablecoin’ler olabilir. Ve cevap yolda!

Bazı stablecoin’ler de dolar yerine altın gibi farklı varlıklarla destekleniyor.

Sabit coin’ler kripto para piyasasında işlemcilikte ve fon taşımada önemli bir yere sahip olabilir. Diğer yandan her coin’in destek aldığı varlığa dayalı olarak stabil olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Zira bu durumda sabit coin’leri geliştiren ekipler bir nevi bankaların rolünü üstleniyor.

Öte yandan dikkat çeken bir diğer nokta, piyasanın genel olarak şişmesi. CoinMarketCap’e göre şu anda işlem gören 2.003 kripto para bulunuyor.

Kaynak: cryptovest.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.