Rusya’dan Yeni Kripto Açıklaması! İkinci Çin Vakası Geliyor Mu?

Bu yıl aynı senaryoyu ikinci kez yaşayabiliriz. Bugün gelen açıklama piyasaya korku pompaladı.
22:33
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu yılın ilk büyük düşüşünü Elon Musk ve Çin ittifakına borçluyuz. Düşüş için zemin hazırlayan Elon Musk, Çin’e öldürücü vuruş fırsatı vermişti. Bugünlerde ise piyasa büyük bir zirveden dönüyor, fiyat 69.000 dolardan 42.000 bölgesine kadar geriledi. Çin’in görevini de şimdilik Rusya üstlenmeye niyetli, bugün Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklamalar yatırımcıları endişelendirdi.

Rusya Kripto Para Yasağı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün çok net biçimde kripto para yatırımlarını hoş karşılamadıklarını açıkladı. Bugün düzenlediği basın toplantısında Elvira, ülkedeki kripto düzenlemesinin durumuyla alakalı endişeleri artırdı. Merkez Bankası Başkanı’na kripto paraların yükselişi sorulduğunda Nabiullina aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Kripto para birimlerine karşı tavrımızın, en hafif tabirle, şüpheci olduğunu biliyorsunuz. Bununla ilgili olarak, bireysel yatırımcılar için önemli riskler ve bu tür varlıkların volatilitesi oldukça yüksek. Ayrıca, kripto para birimleri, suçlulara birçok avantaj sağlıyor bu yüzden yasadışı amaçlarla yoğun biçimde kullanılıyor. Bu nedenle, bunlara yatırım yapmayı kabul edemeyiz. Rus finansal altyapısının kripto işlemlerini kullanmasını engellemeye çalışıyoruz”.

Nabiullina’nın sözleri, çelişkili raporların Rusya’daki kripto para borsalarında kapsamlı bir yasak olasılığına işaret etmesinden bir gün sonra geldi.

Elvira Nabiullina

Rusya, İkinci Çin Vakası Mı?

Vladimir Putin’in kripto varlıklar hakkında bir uyarı yayınlamasıyla kriptoyla ilgili endişeler cumhurbaşkanlığı ofisine bile ulaştı. Rusya, Sovyetler Birliği ülkeleri kara para aklama veya vergi kaçakçılığı gibi mali suçlara Batılı muadillerinden çok daha duyarlı görünüyor. Bunun nedeni, SSCB’nin dağılmasından sonra devlet işletmelerinin özelleştirilmesinin, gücü o sırada hisse satın almak için yeterli “sermayeye” sahip bireylerin (mafyalar, çeteler ve karaborsa katılımcıları) elinde toplamasıdır.

Göreceli olarak konuşursak, kriptonun sağladığı gizlilik, anlık işlem, sınırsız kaynak ve düzenleyici çerçeveden uzaklığı bölgedeki suç faaliyetlerini kolaylaştırabilir. Kısmen sorunla mücadele etmek için Rusya, kendi dijital parası üzerinde çalışıyor.

Kripto para madencilerin en yoğun göç ettiği ikinci ülke olan Rusya, eğer topyekûn bir yasak politikası izlerse bu durum hash gücünden tutun Bitcoin fiyatına kadar birçok şeyi olumsuz etkiler. Bu durumda bir birkaç ay önce izlediğimiz filmin Rus versiyonuyla karşılaşırız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar