X


Rusya Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Yatırımı Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para sektörü hakkında görüşlerini aktardı.
17:20
21 Haziran 2021

Rusya Merkez Bankası, kripto para endüstrisine karşı sert duruşunu sürdürüyor. Rusya Merkez Bankası Başkanı, Elvira Nabiullina, bugün gerçekleştirdiği bir röportajda kripto para piyasası konusundaki olumsuz tavrını yineledi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Yatırımının Yüksek Riskli Olduğunu Belirtti

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para sektörü hakkında görüşlerini aktardı. Nabiullina, gün içerisinde gerçekleştirdiği röportajda kriptolar hakkında “spekülatif kripto varlıkları” ifadesini kullandı. Nabiullina, kripto para piyasasını volatilitesi ile ilgili yorumlarda bulunarak kayıpların inanılmaz seviyelere çıkabileceği uyarısında bulundu.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz dönemlerde de kripto para birimlerinin yüksek riskli varlıklarını olduğu belirten Rusya Merkez Bankası, kripto yatırımlarını önermediğinin bir kez daha altını çizdi. Rusya Merkez Bankası kripto ile ilgilenen yatırımcılara şu tavsiyede bulundu: “Merkez Bankası asla yatırım tavsiyesi vermez. Ancak bu özel durum göze alındığında banka, bu yatırımı kesinlikle önermiyor.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Nabiullina, daha önce Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri için “sahte para” ifadesini kullanmış ve Rus vatandaşlara bu sektörden uzak durması konusunda uyarmıştı.

Elvira Nabiullina’nın Kripto Paralar Hakkındaki Görüşleri

Öte yandan Rusya Merkez Bankası, 22’de dijital ruble denemelerine başlayacağını belirtmişti. Naibullina, kripto konusunda olumsuz bir tavır takınmasının yanı sıra merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi için oldukça iyimser. Başkan, geçtiğimiz yıl dijital ruble sinyalleri vermişti.

Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimlerine karşın tutumuna eleştiriler artıyor. Bir Duma üyesi merkez bankasının kripto para sektörüne karşı dar görüşlü olmakla suçladı. Milyarder isim Oleg Deripaska, geçtiğimiz hafta merkez bankasının kripto para birimlerini tanıma konusunda tereddütlerini ele alarak stratejisini eleştirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar