X

Rusya Merkez Bankası Başkanı Bitcoin ETF Hakkında Açıklamada Bulundu! İşte Detaylar

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) hakkında açıklamalarda bulundu.
13:05
24 Ekim 2021
Rusya Merkez Bankası Başkanı Bitcoin ETF Hakkında Açıklamada Bulundu! İşte Detaylar

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Rus medyasına verdiği demeçte, Rusya Merkez Bankası’nın piyasaya bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) kabul etmeye hazır olmadığını söyledi. Bankanın yakın zamanda tekrar eleştirilen kripto para birimleri konusundaki sert tutumunu teyit eden ifadesi, ABD’deki Bitcoin ETF‘lerinin piyasaya sürülmesinden sonra geldi.

Rusya Merkez Bankası Henüz Bitcoin ETF’lerine Açık Değil

Rusya Merkez Bankası (CBR) başkanı Elvira Nabiullina, bu hafta düzenlediği basın toplantısında, Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF ticaretine izin vermeye hazır olmadığını söyledi. Nabiullina, Rus para politikası düzenleyicisinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından belirlenen örneği takip edip etmeyeceği ve ülkedeki Bitcoin ETF‘lerinin listelenmesine izin verip vermeyeceği sorusuna yanıt olarak bu yorumu yaptı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu tür ilk yatırım fonu olan Proshares Bitcoin Strategy ETF, 19 Ekim Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) piyasaya sürüldü ve işlem kapanmadan önce toplam hacmi yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı. Kısa süre sonra, varlık yöneticisi Vaneck, SEC’den kendi Bitcoin vadeli işlemlerini ETF’sini sunmak için izin aldı ve Cuma günü Valkyrie’nin Bitcoin Stratejisi borsa yatırım fonu Nasdaq’ta listelendi.

Rusya Merkez Bankası Kripto Paralara Karşı Uyarıyor

Nabiullina’nın açıklaması, CBR‘nin merkezi olmayan dijital para birimleri ve kripto tabanlı yatırım ürünleri konusundaki uzun süredir devam eden muhafazakar pozisyonu ile ilişkilidir. Öte yandan Temmuz ayında banka, Rus borsalarına kripto varlıklarına ve fiyatlarına bağlı finansal araçların ticaretinden kaçınmaları tavsiyesinde bulundu. Yetkili, listelemelerinin “yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmayan insanlar için artan kayıp risklerini beraberinde getirdiği” konusunda uyardı.

Düzenleyici tarafından yayınlanan tavsiye, varlık yöneticilerinin kripto para varlıklarını yatırım fonlarına dahil etmemesi gerektiği konusunda da ısrar etti. CBR ayrıca komisyoncuları ve mütevelli heyetlerini “kalifiye olmayan yatırımcılara bu tür temel varlıklara sahip sahte türevler” teklif etmekten kaçınmaya çağırdı. Daha sonraki raporlar, Rus milletvekillerinin özel yatırımcıların kriptoya koyabileceği fonlara yasal kısıtlamalar getirmeyi düşündüklerini ortaya koydu.

Bu yılın başında yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar” yasası kripto para birimlerini kısmen düzenliyor, ancak yetkililer Rus kripto alanının kapsamlı bir şekilde düzenlenmesini sağlamak için ek mevzuata ihtiyaç olduğunu belirtti. CBR, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin dolaşımını yasallaştırmaya karşı çıktı .

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar