X


Rusya Maliye Bakanı Son Noktayı Koydu: “Kripto Yasağı Değil Düzenleme İstiyoruz”

Rusya Maliye Bakanı'ndan kripto yasağına kırmızı ışık.
14:20
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Moskova merkezli bir gazete olan Lenta’nın aktardığı üzere Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, kripto para birimlerini yasaklamak yerine düzenleme seçeneğini kullanmak istediklerini belirtti. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto yasağı zihniyetine kapıları kapatırken, ülkenin böyle bir strateji izlemeyeceğini bildirmişti.

Maliye Bakanı Yasak Konusunda Açık Konuştu

Medyaya yansıyan bilgilere göre Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimleriyle ilgili yasakcı zihniyeti devlet yetkililerinde etkili olmadı. Hükümet üyeleri, Devlet Duması milletvekilleri, bakanlıklar Merkez Bankası’nın fikrini desteklemedi. Devlet Duma Mali Piyasalar Başkanı Anatoly Aksakov ve Güvenlik & Yolsuzlukla Mücadele Komistesi Başkan Yardımcısı Andrey Lugovoy, yasak stratejisine karşı konumlandı.

Milletvekilleri, merkez bankasının topyekûn yasaklama arzusunda yalnız olduğunu ve Devlet Duması’ndaki çalışma grubunun merkez bankası pozisyonunu desteklemediğini aktardı. Bununla birlikte yasa yapıcılar, Rusya Merkez Bankası’nın mevcut “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” adlı yasayı yanlış yorumladığını savunuyor.

Kripto Para Yasakları

Kripto para birimi yasakları konusunda dosyası kabarık olan ülke şüphesiz Çin’dir. Çin, geçtiğimiz yıl kripto para birimlerin hakkında tüm operasyonları yasaklamıştı. Dijital Yuan çalışmalarında en büyük adımları atan, pilot çalışmalarında ilerleyen Çin, kripto para birimlerinin merkezsiz yapısını tümüyle reddetti.

Türk yatırımcının kripto ekosisteminde önemli bir yer tutması ile birlikte ülkemizde de yasaklama, düzenleme gibi konular işlendi. Başlangıçta çok da ısınamadığımız kripto alanına, mevcut çalışmalar, NFT hediyeleri ve düzenleme operasyonu çalışmaları ile daha yakından ilgileniyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar