X


Ripple’dan Önemli Orta Doğu Hamlesi: Yeni Merkezi Açıldı

Ripple, Dubai'de merkez birimi açtı.
18:22
8 Kasım 2020

Blockchain şirketi ve ödeme devi Ripple’ın uzunca bir süreden beri yeni bir ülkeye taşınacağı ve merkezlerinin tamamını ABD’den çekeceği biliniyor. Ripple’ın CEO’su da dahil birçok üst düzey yöneticisi bu bağlamda açıklamalarda bulundu ve Ripple’ın her an gidebileceğine kesin gözüyle bakılıyordu.

ABD’deki regülasyonlar ve regülasyonların hem kripto para hem de blockchain şirketlerini belirsizlikte bırakması Ripple’ın bu amacının arkasındaki temel sebep olarak biliniyor. Regülasyonların hem belirsiz hem de şirketleri zorlayıcı bir konumda olması sadece Ripple’ı değil birçok buna benzer şirketi zora sokmuştu. Ripple ise bu konuda önemli bir adım attığını açıkladı.

Ripple, Dubai’ye Taşındı

XRP kripto para biriminin arkasındaki blockchain devi merkezini tamamen ABD dışına çıkarmasa da Orta Doğu bölgesine yönelik kritik bir adım attı. Ripple, Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC ) bünyesinde yeni bir merkez açtığını duyurdu. Bölgesel merkezini buraya çeken Ripple, artık resmen Birleşik Arap Emirlikleri topraklarına girdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

DIFC aslında Orta Doğu bölgesinin en büyük finans merkezlerinden birisi konumunda ve bağımsız kurumların İngilizce hukuk sistemine uyabildikleri bir yer olarak biliniyor. Serbest bölge konumundaki DIFC aynı zamanda yabancıların mülkiyet haklarına herhangi bir kısıtlama da getirmemesi ile ön plana çıkmakta. DIFC sahip olduğu eşsiz regülasyon sistemi ile de şimdiden 100’den fazla finansal teknoloji firmasına ev sahipliği yapıyor.

DIFC CEO’su Arif Amiri konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple’ın gelişini 2020 yılının en heyecan verici gelişmelerinden birisi olarak tanımladı ve bunda oldukça haklı. Ripple sadece blockchain sektörünün değil aynı zamanda ödeme sektörünün de devlerinden birisi haline geldi.

ripple xrp

Ripple geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ana merkezini de değiştireceğini belirtse de bunun için henüz net bir karar vermedi. Dubai’ye geçiş yapılması ise Ripple’ın belki de asıl geçiş öncesinde bir tür deneme yaptığı söylentilerini doğurdu. XRP fiyatının özellikle ana merkez değiştikten sonra önemli bir artış veya değişim yaşayabileceği konuşulmakta. Bu da Ripple’ın bir an önce bu değişimi yapması için isteklerin artmasına ve sabırsız XRP yatırımcılarının çoğalmasına sebep oluyor. XRP fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibariyle düşüş yaşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar