X

Ripple (XRP) Fiyatı Çakılıyor: İşte XRP Fiyatının Tepki Alabileceği İlk Seviyeler

XRP fiyatının düşüşü, SEC haberi ile hızlandı.
09:42
22 Aralık 2020

Ripple (XRP) cephesinden gelen dava haberi kesinlikle XRP fiyatı üzerinde kırılma etkisi yarattı. Kısa süre önce 0,60 dolar seviyelerine kadar çıkan XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 0,46 dolardan işlem görüyor ve düşüş biraz daha sürebilir gibi gözüküyor.

SEC, Ripple’ı Dava Ediyor

ABD’nin finansal düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple’ı ve yöneticilerini dava edeceği haberi, bugün piyasalarda şok etkisi yarattı. Aslında XRP için bu senaryo her zaman vardı ve yatırımcıların bunun geleceği anı bekliyordu. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH),  menkul kıymet olmadığı SEC tarafından ilan edilmişti.

Konu XRP’ye geldiğinde ise ne SEC ne de CFTC net bir açıklama yapmadı. Ripple’ın şu an federal mahkemede devam eden ve Bradley Sostack tarafından açılan bir davası da bulunuyor. Tam olarak bu davadan sonra SEC’in yeni dava açacağı haberi ise XRP fiyatının şu an yaşadığı düşüşün en temel sebebi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

XRP Fiyatı Nereye Kadar Düşecek?

Peki XRP fiyatının bu düşüşü tam olarak nerede duracak ve Ripple cephesinden gelen olumsuz haber fiyatı nereye kadar indirecek? XRP fiyatının son 24 saat içerisinde %17’lik düşüş yaşaması aslında durumu net bir şekilde ortaya koymakta. XRP fiyatının bütün desteklerin altına inmesi, 0,44 dolara kadar gerileme yaşatabilir.

xrp

Fibonacci geri çekilme indikatörüne göre XRP fiyatının bundan sonraki en güçlü desteği 0,44 dolarda yer alıyor. XRP/USD işlem çifti eğer 0,44 doları da kaybederse 0,36 dolar desteği görülebilir. Fibonacci geri çekilme indikatörüne göre %61,8’lik seviye de 0,36 dolara denk geliyor ve bunun altına geçilmesi kesinlikle çok daha kötü noktalara gidişi beraberinde getirebilir.

XRP İçin Kaos Başladı

XRP fiyatının bu yılın mart ayında yaşadığı düşüş ile 0,20 doların bile altına indiği ve 0,11 dolar seviyelerini test ettiği biliniyor. Flare Network airdrop programı sayesinde 0,77 dolara kadar yükselen XRP’nin an itibarıyla 0,44 dolara kadar gerileme riskine sahip olması ise kripto para sektörünün ne kadar volatil olabileceğini gösteriyor.

Tabii ki XRP fiyatının düşüşü Bitcoin’in son günlerdeki hareketlerinden de etkilenmekte. Eğer Bitcoin fiyatı son 24 saat içerisindeki trendini tersine çevirebilirse XRP fiyatı da 0,44 dolar seviyesinde tutunabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar