X

Ripple (XRP) Balinalarının Yüklü İşlemleri Yakalandı: XRP Fiyatı Artışa Geçtia

XRP fiyatı yeniden 0,30 dolar bandına çıktı.
12:05
25 Aralık 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi Ripple (XRP), haftaya korkunç bir başlangıç yaptıktan sonra dün ilk defa yaşam sinyalleri verdi. XRP/USD işlem çifti son 7 gün içerisinde %42 düşüş yaşadıktan sonra dün geceden bu yana yaklaşık %30’luk yükseliş yakaladı.

XRP Fiyatı Yeniden Yükselişe Geçti

XRP fiyatının 0,50 dolar seviyesinden 0,22 dolara kadar gerilemesi bunun değerinin sıfırlanacağına dair yorumların yapılmasına neden olsa da XRP 0,22 dolardan yükselişe geçti. XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,34 dolardan işlem görüyor ve Ripple yatırımcıları bunca kötü habere rağmen fiyatın nasıl yükseldiğini merak etmekte.

XRP fiyatının yükselişinin arkasındaki asıl sebep ise balinaların yüklü transferleri ile bunları harekete geçiren SEC değişimi olabilir. Son 24 saat içerisindeki hareketliliği bakıldığında Coinbase borsasının, Ripple’ın ve bilinmeyen birkaç kripto para cüzdanının yüklü XRP işlemleri yaptığı görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

XRP İle İlgili Şüpheli İşlemler

İlk olarak bundan yaklaşık 18 saat önce  bilinmeyen bir cüzdandan Coinbase kripto para borsasında 90.000.000’den fazla XRP yani yaklaşık 30 milyon dolar transfer edildi. Bunun devamında ise 39.405.209 XRP, Ripple tarafından bilinmeyen bir cüzdana aktarıldı. Son olarak ise 180.000.000’den fazla XRP yani yaklaşık 53 milyon dolarlık transfer bilinmeyen cüzdanlar arasında gerçekleştirildi.

Yaptığı yüklü XRP satışları ile bilinen Ripple’ın eski kurucu ortaklarından Jed McCaleb bile hafta başında kendisine gönderilen XRP’leri satmadı ve paniğe rağmen bekledi. Bu ve yukarıdaki balina işlemleri aslında Ripple ekibinin, XRP yatırımcılarının bilmediği bir şeyi bildiklerini gösteriyor.

XRP İçin İlk Direnç Noktaları

Tam olarak bu işlemlerin sonrasında SEC’nin başkanının değişmesi ve kripto para dostu Elad Roisman’ın getirilmesi, XRP fiyatına doping etkisi yaptı. Balinalarla Ripple kurucularının yüklü satışlarına ara vermelerinin sebebi aslında bu beklenti olabilir.

XRP fiyatı için bunun devamındaki direnç noktaları ise oldukça önemli. XRP/USD teknik analizine göre XRP fiyatının eski günlerine dönebilmesi için 0,40 dolar direncini kırması gerekiyor. 0,40 dolar direncinin kırılması ile beraber ise 0,48 dolar direnci XRP yatırımcılarının karşısına çıkabilir. XRP fiyatının 0,48 dolar noktasından tepki alması bir hayli olası görülmekte. Eğer XRP yatırımcıları burada paniğe kapılıp yüklü satış yapmazsa, fiyat yeniden eski seviyesine kadar yükselebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar