Ripple ve SEC: Davada Kazanan Kim Olacak?

SEC ile Ripple arasındaki hukuki anlaşmazlıkta, Yargıç Analisa Torres bir ilk karar verdi ancak bunun bir özet yargı olmadığı açıklandı.
13:45
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs arasındaki hukuki anlaşmazlıkta, Yargıç Analisa Torres bir ilk karar verdi ancak bunun bir özet yargı olmadığı açıklandı. Yargıç bunun yerine, her iki tarafın da uzman tanıklığını özet yargılamanın dışında bırakma taleplerine ilişkin 57 sayfalık bir karar yayınladı. Bu talepler “Daubert” talepleri olarak biliniyor.

Kazanan Kim Olacak?

Bu karar ile aslında ilk bakışta ne Ripple ne SEC için “kazandı” ibaresini kullanmak doğru değil. Çünkü SEC’in de Ripple’ın da önerileri kısmen kabul edilirken aslında kısmen de reddedildi.

Bu bağlamda, eski bir avukat ve Evernode XRPL’nin kurucu ortaklarından Scott Chamberlain, “İki taraf da istediği her şeyi alamadı çünkü iki tarafın da istedikleri şeyler için kusursuz argümanları yoktu. Yargıç Torres’in ne kadar keskin, titiz ve tamamen tarafsız olduğu göze çarpıyor.” sözlerini kullandı.

Chamberlain’in de açıkladığı gibi, karardan net bir kazanan ya da kaybeden çıkarımı yapmak mümkün değil. Ancak yapılan açıklamalara göre kararın en önemli sonuçlarından biri, 1 numaralı uzman tanık Patrick Doody’nin dışarıda bırakılması söz konusu olduğunda kazanan Ripple oluyor. Çünkü Doddy, SEC’in XRP alıcılarının beklentilerini analiz etmek üzere tuttuğu kişiydi.

Öte yandan XRP topluluğu avukatı Jeremy Hogan, SEC’in yatırımcıların Ripple’ın çabalarından dolayı bir kâr beklentisi olduğunu kanıtlaması gerektiğini ve bunun için Doody’nin çok önemli olduğunu söyledi.

Ripple İçin Önemli Argümanlar

Bir başka XRP topluluğu avukatı Bill Morgan da hakimin kararlarının Ripple‘ın lehine olabileceğine dair bazı argümanlar sundu.

Morgan’ın belirttiği üzere, SEC özet karar talebinde, Ripple’ın XRP fiyatını artırmak için gerçekleştirdiği en az altı eylem olduğunu iddia etti. Bununla bağlantılı olarak, SEC de güç kaybetti çünkü yargıç Dr. Metz’in Ripple’ın duyurularının XRP fiyat artışına neden olduğu yönündeki görüşünü reddetti.

Ayrıca Morgan, Alan Schwartz’ın raporunun büyük bir kısmına izin verilmesinden “memnuniyet” duyduğunu da ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar