X

Ripple Kurucu Ortağı Elindeki XRP’leri Çıkarıyor

Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb, 1 milyardan fazla XRP’yi elinden çıkardı ve çok daha fazlasını satmaya hazırlanıyor.
14:03
7 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain monitörü Whale Alert tarafından yapılan analiz, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb‘in 2014-2019 arasında bir milyardan fazla XRP sattığını gösteriyor. 6 Şubat’ta yayınlanan bir Medium gönderisinde Whale Alert, McCaleb’in satmak için başka bir 4.7 milyar XRP’ye sahip olduğunu ve bunun toplam arzın yaklaşık %5’ine denk geldiğini ortaya koydu.

McCaleb geçen ay 19 milyon XRP’yi yani yaklaşık olarak 5.4 milyon doları elinden çıkardı. Whale Alert, XRP satışlarını sınırlayan anlaşmalar sona erdiğinde oranın bu yıl artabileceğini dile getiriyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Şu anda McCaleb’ın elindeki tüm XRP’leri satması yaklaşık 20 yıl alacak. Ancak 2020 yılında XRP satışını sınırlayan ve Ripple ile yapılan anlaşma sona erecek.

Öte yandan bu haberler Twitter’daki bazı XRP sahiplerini telaşlandırdı. Whale Alert Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, “İnsanları telaşlandırmak istemedik. Ama şimdi neler olup bittiğini daha iyi görebileceklerini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Whale Alert, McCaleb’a ait olarak tanımladığı adresleri blogunda, forum mesajlarında ve kamu hesaplarında bulunan bilgilerle paylaştı ve “90.000’den fazla işlemi analiz ederek, bir ödeme hesabı ve aktif olarak sattığı kişisel hesaplarında yaklaşık olarak 8 milyar Ripple’ı takip edebildik.” ifadelerini kullandı. Ayrıca yapılan açıklamalarda neredeyse 1.05 milyar XRPnin sadece Bitstamp aracılığıyla satıldığı ifade edildi.

Ripple’ın, Stellar’ın ve MT. Gox’un Arkasındaki İsim

McCaleb, Mt Gox borsasını yaratan ve Stellar‘ı (XLM) kurmuş olan kişi olarak kripto para tarihinde önemli bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca daha sonra Ripple olan 2012’de OpenCoin adıyla kurulan girişimin de arkasındaki isimlerden biri…

XRP fiyatı, 2014 yılında McCaleb’ın tüm varlıklarını satma niyetini açıkladıktan sonra 24 saat içinde %40 düşüş sergiledi. Daha sonra Ripple ile aylık ve yıllık satışları sınırlayan yedi yıllık bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, McCaleb’in anlaşmanın altıncı yılında bir milyar XRP satmasına izin veriyordu ve kurucu ortak da bunu değerlendirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar