X


Ripple İçin Bir Kötü Haber de En Büyük Ortağından Geldi

Ripple ortağı MoneyGram, kötü haber verdi.
22:25
22 Şubat 2021

Ripple’a açılan menkul kıymet davasının ilk duruşması bugün gerçekleştirildi. Duruşmadaki dikkat çeken açıklamaların başında ise şüphesiz Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yönelttiği iddia geliyor.

Ripple Davasında İlk Duruşma Yapıldı

Ripple avukatları, SEC’nin 2019 yılında ve daha öncesinde XRP ile ilgili birçok kripto para borsası ve kripto para şirketi ile görüştüğünü belirtti. Bu görüşmelerin kritik noktası ise o tarihlerde Ripple soruşturmasının devam etmesine rağmen SEC’nin ilgili şirketlere bu konuda uyarı yapmaması oldu.

SEC, dava dosyasında XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın yıllardır bunun satışı ile gelir elde ettiğini savunuyor. Ripple ise bu konuda belirsizlik olduğunu ve SEC’nin bile bunun farkında olarak aslında XRP’nin menkul kıymet olduğunu görüştüğü borsalara söylemediğini vurguladı.

MoneyGram, Ripple’ı Terk Ediyor

Bu haber Ripple için nispeten olumlu gözükse de şirketin en büyük ortaklıklarından birisinden oldukça kötü bir haber geldi. Ripple’ın milyonlarca dolarlık hisse alımı bile yaptığı MoneyGram, dava yüzünden artık Ripple ile çalışmayacak.

MoneyGram tarafından 2020 yılına ait finansal bilançonun açıklandığı raporda, 2021 yılı için Ripple ile beraber çalışma planlarının olmadığı vurgulandı. MoneyGram, Ripple’ın piyasa geliştirme ücreti olarak ödeme devine yaptığı XRP ödemelerini almayacağını vurguladı. MoneyGram bunun sebebini ise SEC davasının yarattığı belirsizlik olarak gösterdi.

Ortaklık Rafa mı Kaldırıldı?

Ripple her dönem MoneyGram’e belirli miktarda XRP ödemesi yapıyor ve bunun piyasa geliştirme ücreti olduğunu vurguluyordu. MoneyGram’in söz konusu ortaklığı bile bu sebeple kurduğu ortaya atılan iddialar arasında. Şimdi ise bu gelirin ödenmeyecek ve MoneyGram tarafından kabul edilmeyecek olması, Ripple’ın ortaklığının teoride rafa kaldırıldığını gösteriyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şimdiye kadar Ripple’dan 12,1 milyon dolarlık piyasa geliştirme ödemesi alındığı da belirtildi. MoneyGram’in olası bir kötü sonuçta bunlar yüzünden ceza alıp almayacağı da bilinmiyor.

XRP fiyatı ise bu gelişmeden önce duruşmadan nispeten iyi haber gelmesi ile yükselişe geçti ve bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %3,8 yükseliş yaşıyor. XRP fiyatının son 24 saatlik grafiğinde ise %10 yükseliş olduğu görülmekte. MoneyGram haberinin ise Ripple’ı nasıl etkileyeceği uzun vadede belli olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar