f Ripple Durmak Bilmiyor! Büyük Yenilik XRP Fiyatına Olumlu Yansıyacak Mı? XRP'de Önce Hedef 0.5 Dolar! › COINTURK

Ripple Durmak Bilmiyor! Büyük Yenilik XRP Fiyatına Olumlu Yansıyacak Mı? XRP’de Önce Hedef 0.5 Dolar!

Özet

  • XRP, SEC davası ve piyasa dalgalanmaları sonrası zorlu bir süreçten geçti.

  • XRPLedger güncellemeleri, XRP'nin toparlanmasına fayda sağlıyor.

  • XRP fiyatı son 24 saatte %1 arttı, 0,50 dolar direnci önemli bir nokta.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
22:10
14 Eylül 2023

Temmuz ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı kazandığı yasal zaferin ardından inişli çıkışlı bir yolculuk geçiren XRP (XRP), daha önce elde ettiği tüm kazançlarını kaybetti ve sert bir düşüş yaşadı.

XRP’nin Geleceği ve Yenilikler

Ancak, 14 Eylül Perşembe günü kripto para, Ripple‘ın XRPLedger’ındaki (XRPL) son gelişmelerden kaynaklanan olumlu havayı yansıtan gözle görülür bir toparlanma sürecine ev sahipliği yaparken bir umut belirtisini de yansıttı. Özellikle Ripple, 13 Eylül Çarşamba günü XRPLedger’ın yeni bir sürümünü yayınladı ve tüm sunucu operatörlerini değişiklikleri oylayabilmek için en son sürüme yükseltmeye davet etti.

XRPL’nin 1.12.0 sürümü bir dizi yeni özellik ve hata düzeltmesini gösterdi. En önemlisi, yükseltme, otomatik piyasa yapımı (AMM), Clawback ve fixReducedOffersV1 dahil olmak üzere üç yeni değişikliği ortaya koydu.

Bu üç yeni özellik şu anda XRPLedger’ın, iki hafta boyunca %80’in üzerinde doğrulayıcı desteğini elde etmesinin ardından protokol değişikliklerine olanak tanıyan değişiklik süreci desteğiyle oylamaya açık durumda bulunuyor.

Bunlar arasında en çok ilgi çeken değişiklik ise AMM protokolü oldu. XRPL’nin merkezi olmayan borsasında (DEX) başlatılan AMM, kullanıcıların bir karşı taraf olmadan kripto varlık işlemi yapmasına olanak tanıyacak. AMM, diğer kullanıcılarla doğrudan işlem yapmak zorunda kalmak yerine, bireysel yatırımcıların kripto para alıp satmasını kolaylaştırmak için algoritmik sistemleri kullanıyor.

İkinci olarak, clawback değişikliği, kullanıcıların daha önce çıkardıkları token’ları geri kazanmalarına veya adından da anlaşılacağı gibi ‘clawback’ yapmalarına olanak tanıyan “Allow Clawback” seçeneğini kullanıcılara sunuyor. Son olarak, fixReducedOffersV1 değişikliği, azaltılmış teklifler tarafından engellenen emir defterinin oluşumunu azaltacak şekilde ayarlanmış durumda.

XRP Fiyat Analizi

Yazım saatine itibariyle XRP son 24 saatte %1 artışla 0,49 dolardan işlem görüyordu. Kripto token geçtiğimiz hafta 2,3’ten fazla ve ay içinde %22’den fazla düşerek piyasa değerinden yaklaşık 7 milyar dolarlık kayıp yaşadı.

XRP’nin fiyatındaki son toparlanma hareketi, yeni XRPL değişikliklerinin, özellikle de AMM özelliğinin getirdiği iyi hava ile beslenen altcoin üzerindeki satın alma baskısındaki artışın bir işareti olarak da yorumlanabilir.

XRP şu anda 0,45 dolarda bir destek seviyesi buluyor ve bu da alım ilgisinin tarihsel olarak güçlü olduğu bir fiyat noktasını gösteriyor. Diğer taraftan, kripto para birimi, tarihsel olarak fiyat ilerlemesi için net bir direnç olarak kabul edilebilecek olan 0,50 dolarda sert bir nokta ile karşı karşıya kalmış durumda.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI