X


Ripple, Büyük Ortağının Hisselerini Satıyor: XRP Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Ripple, en büyük ortaklarından birinin hissesinin bir kısmını satışa çıkardı. 
12:45
28 Kasım 2020

Blockchain ödeme firması Ripple, 2019’da MoneyGram havale devine ilk yatırımını yapmıştı. Ancak ortaya çıkan son bilgilere göre Ripple, MoneyGram’daki hisselerinin üçte birini satışa çıkarıyor.

Ripple ve MoneyGram

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Ripple, 6.22 milyon MoneyGram hissesine veya başka bir deyişle tedavüldeki hisselerin yüzde 8.6’sına sahip. Buna ek olarak Ripple’ın 12,2 milyon hissenin toplam hisse senedi pozisyonu veya MoneyGram’ın tedavüldeki hisselerinin yüzde 17’si için 5,95 milyona kadar hisse daha satın alma garantisi bulunuyor.

Teminatın temsil ettiği hisseleri de sayarsak Ripple şu anda 4 milyon hisseye kadar ya da başka bir deyişle tüm hissesinin yaklaşık yüzde 33.3’ünü satıyor. Satıştan sonra Ripple, en az 3,22 milyon hisseye sahip olacak, bu da MoneyGram’ın yüzde 4,44’üne sahip olacağı anlamına geliyor. Ripple’a önceden belirlenmiş bir fiyattan hisse senedi satın alma hakkı veren yetki belgesi tarafından temsil edilen ek payları dahil edersek de blok zinciri ödeme firmasının hala MoneyGram’ın yaklaşık yüzde 11’ine sahip olacağı görülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ripple’ın MoneyGram Yatırımı

Ripple’ın Haziran 2019’da duyurulan ilk yatırım şartlarına göre, şirket MoneyGram’daki hisseleri o sıradaki fiyatlarına göre önemli bir primle 4.10 dolardan satın aldı. MoneyGram‘ın hisseleri bu yıl yüzde 260’tan fazla yükseldi ve Çarşamba gününü 7,42 dolardan kapattı. Bu da Ripple’ın yatırımından önemli bir kâr elde ettiği anlamına geliyor.

Öte yandan Ripple sözcüsü CoinDesk’e yaptığı açıklamalarda, “Ripple, MoneyGram’ın dijital büyüme dönüşümünün gururlu bir ortağı. Bu, Ripple’in MoneyGram International yatırımından bazı kazançlar elde etmek için tamamen mantıklı bir mali karardır ve hiçbir şekilde ortaklığımızın mevcut durumunun bir yansıması değildir.” ifadelerini kullandı.

Buna ek olarak şirketin hisse satışından elde edilen gelirle ne yapmayı planladığı ile ilgili soruyu yanıtsız bırakan sözcü, satışların halen devam ettiğini belirtti. Ripple, MoneyGram’da 50 milyon dolarlık hisse senedi satın alımını Kasım 2019’da tamamlamıştı.

XRP Fiyatı Etkilenecek Mi?

MoneyGram ve Ripple ortaklığı ilk duyulduğu sırada piyasada büyük ses getirmişti. Şu anki hisse satışının hiçbir şekilde ortaklığın bitmesi ile ilgili bir sinyal olmadığı ve Ripple’ın hala MoneyGram’ın büyük bir hissedarı olarak kalacağı ifade edilse de XRP fiyatının bu duruma nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Şu anda piyasada halihazırda bir düşüş yaşanıyor, eğer XRP fiyatı bu habere olumsuz bir tepki verirse daha büyük düşüşler yaşanabilir. Ancak XRP, Ripple firmasının attığı adımlara tepki vermemesi ile ünlü olduğu için çoğu isim herhangi bir etkilenme olmayacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar