X


Rakamlar 3 Yılın Dip Seviyesinde! Bitcoin İçin Bu Ne Anlama Geliyor?

Veriler, son zamanlarda LUNA'nın çöküşü sırasında oluşan bir artışa rağmen, Bitcoin (BTC) işlem ücretlerinin tarihsel olarak en düşük değerlerinde kalmaya devam ettiğini gösteriyor.
00:30
27 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Verilerden elde edilen bilgilere göre, piyasada yaşanan son hareketlere bağlı olarak oluşan artışa rağmen, Bitcoin (BTC) işlem ücretlerinin son üç yıla kıyasla en düşük değerlerinde kalmaya devam ettiği görülüyor.

Yatay Hareket Sürüyor

Bitcoin (BTC) işlem ücretleri Temmuz 2021’den bu yana yatay hareketini sürdürüyor. Yayınlanan son raporlara göre, Bitcoin (BTC) ağındaki toplam işlem ücretleri neredeyse bir yıldır çok düşük şekilde seyrediyor.

“Toplam işlem ücretleri”, ağdaki her kullanıcının Bitcoin blok zincirindeki her işlem için ödediği ücretlerin toplamının bir ölçüsüdür. Madenciler, şu anda hangi yönün kendileri için daha karlı olacağına karar verme aşamasındalar. İşlem ücretlerinin düşmüş olması kazandıkları ödül miktarına da yansımış durumda.

Yüksek ağ talebi dönemlerinde (yani, yüksek miktarda işlemin gerçekleştiği dönemlerde), işlem havuzu da giderek sıkışıklaşmakta. Bu, madencilerin işlemlerinin uzamasına ve bu sıkışıklıktan kurtulmak için çaba harcamalarına sebep olmakta.

Dolayısıyla bu gibi dönemlerde transferlerine öncelik vermek isteyen kullanıcılar daha yüksek gas fee ödemeye başlıyorlar. Gittikçe daha fazla kullanıcı bu yolu seçtiği için, ortalama işlem ücreti de buna bağlı olarak artmakta. Şu anda ise , Bitcoin ağına olan talep düşük olduğundan, artık böyle bir kıyasıya rekabet yok ve ücretler doğal olarak düşük olarak seyrediyor.

Elde edilen verilere göre, güncel Bitcoin işlem ücretleri çok düşük durumda. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bu yana günde sadece 10 ile 12 BTC civarında.

Göstergenin değeri bu gidişatın aksine, LUNA ve UST’nin çöküşünü ve ardından gelen piyasa kaosunu takiben son zamanlarda bir artış gösterdi. Bu artış işlem ücretlerini ikiye katladı, ancak bu artışa rağmen ücretler hala 2020’de ve 2021’in ilk yarısında görülenden çok daha düşük şekilde ilerlemekte.

Bu düşük işlem ücretlerinin bir etkisi, Bitcoin madencilerinin gelirlerinin de son aylarda oldukça düşük olması oldu. Uzmanlara göre, ne zaman bir canlanma görüleceği de kesin tarihsel olarak işaret edilememekte. Kesin olan bir şey var ki, ücretlerin önemli bir hareket görmesi için yüksek işlem trafiği talebinin olması gerekmekte.

Bitcoin (BTC) Ne Durumda?

Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde  yüzde 1 düşüşle $29.100 civarında dalgalanmakta. Aşağıdaki grafik ise son beş gün içinde BTC fiyatındaki hareketleri göstermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar