X


Profesyonel Yatırımcıların Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini Belli Oldu: Rekor Geliyor mu?

Bitcoin fiyatı için yeni hedef: 32.000 dolar
10:21
29 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 32.000 dolara kadar çıkacağına yönelik tahminler bundan 2 ay önce yapılsa kimse buna inanmayabilirdi. Ancak Bitcoin fiyatının geçtiğimiz hafta tüm zamanların rekorunu kırması ve 19.900 dolara kadar çıkması, kesinlikle yatırımcıların inancını arttırdı.

BTC/USD İşlem Çifti 32.000 Doları Görebilir

BTC/USD işlem çifti 19.900 dolara kadar çıktıktan sonra sert bir düzeltme yaşayıp 16.300 dolara kadar gerilese de hala bütün temeller yerli yerinde gözüküyor. Bu düşüşün balinalar tarafından yapılan sert bir düzeltme hareketi olduğu vurgulanmakta. Bitcoin gerçekten de 16.300 dolara kadar düşüp birçok long pozisyonun tasfiye olmasına neden olduktan sonra yeniden yükselişe geçti.

bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şimdi ise 17.800 dolar seviyelerinden işlem gören BTC, bazı profesyonel yatırımcılara göre kısa sürede 32.000 dolara kadar yükselebilir. Peki profesyonel yatırımcıların Bitcoin fiyat tahminleri tam olarak nasıl sızdı? Aslında bu bir Bitcoin türev ürünü sayesinde gerçekleşti. Bitcoin opsiyon alım sözleşmesi verilerine bakıldığında birçok yatırımcının 32.000 dolar seviyelerini hedeflediği görülüyor.

BTC Fiyatı İçin Rekor

Deribit kripto para türev ürün borsasına bakıldığında, yatırımcıların Ocak ayı için 32.000 doları hedefledikleri net bir şekilde ortaya çıkmakta. 32.000 dolara ulaşılması için ise 19.500 dolar seviyelerinden %67 oranında bir yükseliş daha yaşanması gerekiyor. Bitcoin fiyatı ise kısa sürede 10.000 dolardan 19.000 dolara kadar çıkarak aslında yükseliş tarafında hemen hemen her şeyin mümkün olabileceğini kanıtlamıştı.

Yine de opsiyon sözleşmelerinin bir garanti taşımadığı bilinmeli. Kurumsal ve profesyonel yatırımcılar opsiyon sözleşmeleri üzerinden yatırım yaparak aslında kendilerini garantiye almakta. Fiyat Ocak ayında ilgili yatırımcının beklediği 32.000 dolar seviyesine kadar ulaşamazsa yatırımcı aslında hiçbir şey kaybetmiyor ve zarar etmiyor.

Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi Garanti Sunmuyor

Peki opsiyon sözleşmesindeki zarar ne? Yatırımcı bu yola başvurarak sadece fiyatı daha düşük tutarak kar elde etme ve alım yapma şansını kaçırıyor. Bu da bazı kurumsal yatırımcıların opsiyon sözleşmeleri ile Bitcoin hakkında birazcık uçuk davranabilmelerini sağlıyor. Yine de Bitcoin fiyatının daha önceki boğa döneminde 20 kata yakın artış elde ettiği unutulmamalı. Bu da hemen hemen her şeyin mümkün olduğuna işaret etmekte.

Bitcoin fiyatının 32.000 dolara kadar çıkması ise XRP, ETH ve LTC gibi altcoin için tüm zamanların rekorunun gelmesini sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar