Piyasadaki Yön Belirsizliği Devam Ediyor: 2022, Kripto Para Birimleri Adına Nasıl Bir Yıl Olacak?

Son dönemlerde yaşanan global ölçekli gelişmeler, kripto para birimlerine 2022 yılında nasıl yön çizebilir?
12:45
23 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son 1 yıllık zaman diliminde kaydettiği değer artışları ile birlikte yüksek bir fiyat performansı gösteren lider kripto para birimi Bitcoin, son aylarda önemli ölçüde güç kaybetti. Bitcoin, 69.000 dolar ATH seviyelerini kaydetmesinin ertesinde yüksek oranlı değer kayıpları yaşadı ve 45.000 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi.

Kripto Para Birimlerindeki Yükseliş İvmesi

Sınırsız para arzının bir norm haline geldiği mevcut finansal sistemde, kripto para birimleri özellikle son yıllarda yatırımcılar adına önemli bir rol üstlendi. Koronavirüs pandemisinin tetiklediği global ölçekli enflasyonist ortam, arzı 21 milyon ile sınırlı Bitcoin’i, dünya çapında tercih edilen bir yatırım aracı haline getirdi. 2009-2010 yıllarında çoğunlukla bilgisayar programcıları tarafından talep gören Bitcoin, 2020 yılında MicroStrategy ve Tesla gibi kurumsal şirketlerin lider kripto varlığa yatırım yapması ve SEC‘nin ETF onayları ile birlikte kurumsal bir kimlik kazandı. Bu bağlamda başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası, son bir yılda yüksek oranlarda değer artışları kaydetti.

Ardından El Salvador bir ilke imza atarak Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak ilan etti ve ödemelerde BTC kullanımını mümkün hake getirdi. Pek çok küresel finans kuruluşlarından birtakım eleştiri oklarının hedefinde olsa da El Salvador, bu süreçte kademeli olarak Bitcoin satın aldı.

Piyasadaki Yön Belirsizliği

Koronavirüs pandemisinin ilk haberleri ile birlikte 3 bin dolar fiyat seviyelerine kadar düşen Bitcoin, kısa süre içerisinde toparlanarak 64.000 dolar ATH seviyesi ile tamamlanacak bir yükseliş hareketi başlattı. Aylar süren bu yükseliş hareketinin ardınan 64.000 dolar fiyat seviyelerine ulaşan BTC, kaydetmeye başladığı aşağı yönlü fiyat hareketleri ile birlikte 29.000 dolar fiyat seviyelerine kadar düştü. Kısa bir akümülasyonun ardından yeniden 69.000 dolar fiyat seviyelerine yükselen lider kripto para birimi bu sefer de yaşadığı değer kayıplarının ardından 45.000 dolar fiyat seviyelerine geriledi.

Kripto para birimlerinin boğa piyasasında mı yoksa ayı piyasasında mı olduğu tartışmaları işte tam da burada başladı. Bitcoin’in 69.000 dolar fiyat seviyelerindeyken yükselişlerin devam edeceği düşüncesi, lider kripto para biriminin kaydettiği değer kayıplarının ardından belirli ölçüde değişti. Tabi bu esnada ABD’de 1980 yılından bu yana olan en yüksek enflasyon oranının açıklanması, piyasada yeniden bir yükseliş beklentisi yarattı. Bu süreçte FED’de varlık alımlarını kademeli olarak azaltacağını ve ilerleyen aylarda faiz arttırım yoluna gidebileceğini ifade eden açıklamalar yaptı. Bu gelişmelerin üstüne bir de Omicron varyantının bulaşıcılık oranının yüksek olduğuna dair yapılan birtakım tespitler yapıldı ve bazı Avrupa ülkeleri bu bağlamda çeşitli önlemler almaya başladı.

Konuya ilişkin uzman isimlerin ve analistlerin bir kısmı, bu gelişmelerin, piyasada 1 yılı aşkın bir süre boyunca yaşanabilecek bir ayı piyasasından önce kısa süreli bir yükseliş dalgasını tetikleyebileceğini ifade ederken bir kısmı ise FED’in faiz arttırması ile bir düşüş dönemine girilebileceğini ifade etti. SEC’nin ETF onaylarına dikkat çeken bazı analistler, son dönemlerde kurumsal ölçekteki nakit girişinin önemli ölçüde artış gösterdiğini, dolayısıyla 2022’de kripto para piyasasının ana trend yönünün yukarı olduğunu dile getirdi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar