Piyasada Gözler ABD’den Gelen Kritik Verilere Çevrildi: Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Özet

  • Piyasalarda gözler, ABD'den gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Devam Eden İşsizlik Hakları verilerine odaklandı.

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, 242.000 olarak açıklandı.

  • Bitcoin, 27.400 dolar seviyelerinden 27.200 dolar seviyelerine geriledi.
15:42
18 Mayıs 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasalarda gözler, dakikalar önce açıklanan ABD’den gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Devam Eden İşsizlik Hakları verilerine odaklanmıştı. Kripto para piyasası nispeten düşük bir volaitlite ile seyrederken beklenen kritik veriler açıklandı. İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları,

Piyasada Gözler Kritik Verilerde

FED’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararları, son dönemlerde kripto para piyasasının gidişatına etki eden en önemli gelişmelerin başında geliyor. Ancak faiz kararların yanı sıra başta ABD olmak üzere açıklanan istihdam ve işsizlik verileri de faiz kararlarında oldukça önemli bir rol oynuyor. İstihdamın artması ve işsizliğin düşmesi, FED başta olmak üzere merkez bankalarına faiz artışı için yeni bir alan açarken işsizliğin artması ise faiz artışlarının önünde bir engel oluşturabiliyor.

Bu bağlamda ABD’den gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Devam Eden İşsizlik Hakları verileri de piyasada önemli bir odak haline geliyor ve faiz kararlarına belirli ölçüde etki ediyor.

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Açıklandı

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, önceki 264.000’den 242.000’e geriledi. ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularına yönelik beklenti, 254.000’di. ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularının öncekine göre ve beklentilerin aksine düşük gelmesi, istihdamın artış eğiliminde olduğunu ortaya koydu. İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 4 haftalık ortalama ise 244.250 olarak açılandı.

Güne yükseliş ile başlayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), verilerin açıklanmasının ardından yeniden düşüşe geçti ve öğlen saatlerinde 27.400 dolar fiyat seviyelerinden 27.200 dolar fiyat seviyelerine geriledi. Kripto para piyasasında henüz aşağı veya yukarı yönlü sert fiyat hareketleri gerçekleşmese de Bitcoin’in 27.200 dolar seviyelerine geri çekilmesiyle beraber çoğu altcoin’de çeşitli oranlarda değer kayıpları kaydedildi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI