Paxos Haberinin Etkileri Devam Ediyor: Popüler Stablecoin’in Piyasa Değeri Yükselişte!

USDT'nin piyasa değeri, BUSD ihracının durdurulacağının duyurulmasının ardından 70 milyar dolar seviyelerine yaklaştı.
16:00
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance USD ihraççısı Paxos’un ABD’li regülatörlerin yürüttükleri soruşturmalar sonucunda BUSD ihracını durduracaklarını açıklaması, kripto para piyasasında önemli bir etki yarattı. Haberin duyurulması ile birlikte Binance USDnin piyasa değerinde hızlı bir düşüş meydana gelirken, Tether’in USDT’sinde ise tersine bir artış kaydedildi. USDT’nin piyasa değeri, son artışların ardından 70 milyar dolar seviyelerine önemli ölçüde yaklaştı.

Paxos Haberinin Etkileri Sürüyor

Başta ABD’li regülatörler olmak üzere son dönemlerde dünyanın birçok ülkesindeki düzenleyici kurum, ülkelerindeki kripto varlık ekosistemini düzenlemek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı. Son olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da Binance USD’nin bir menkul kıymet olduğunu ifade etti ve Paxos’un yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiğini öne sürdü. Sonuç olarak Paxos da BUSD ihracının durdurulacağını açıkladı.

Son günlerde yükseliş yönlü bir ivme yakalayan kripto para piyasası da Paxos haberinin duyurulması ile anlık olarak düşüşe geçti ve Binance USD’nin piyasa değeri 14 milyar dolar seviyelerine geriledi. Öte yandan bu son gelişmeler USDT’nin piyasa değerinde de bir artışa yol açtı. USDT‘nin piyasa değeri, günler içerisinde kaydettiği artışın ardından 70 milyar dolar seviyelerine yaklaştı.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Kripto para piyasası, ABD yıllık ve aylık enflasyon verilerinin yayınlanması başta olmak üzere son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından yeniden yükselişe geçti. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %10’u aşan bir değer artışı kaydederek yükseliş yönlü bir ivme yakaladı ve 25.000 dolar seviyelerine önemli ölçüde yaklaştı. Öte yandan Ethereum (ETH) da kaydettiği son değer artışlarının ardından 1.685 dolar seviyelerinden işlem görmeye başlarken, kripto para piyasasının toplam değeri ise 1,11 trilyon doları aştı. Coinglass verilerine göre ise son 24 saatte ortalama 200 milyon dolar değerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar