Önemli Açıklama Bugün Olabilir! Grayscale ETF İçin Kritik Saatler! Salı ve Cuma Günlerine Dikkat!

Özet

  • Grayscale'in SEC'e karşı açtığı davanın sonucu bekleniyor.

  • Olası tarih 15 Ağustos olarak öngörülmüştü.

  • Karar, Grayscale'in GBTC'sini ETF'ye dönüştürme teklifiyle ilgili.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
10:40
15 Ağustos 2023

Bitcoin ve kripto endüstrisi için potansiyel olarak önemli bir anda, DC Devre Temyiz Mahkemesi’nin bu hafta Grayscale Investments’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı açtığı dava hakkında bir karar vermesi bekleniyor. Dava, Grayscale’in Bitcoin tröstünü spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme teklifiyle ilgili.

Grayscale Bitcoin Spot ETF Kararı Bu Hafta Mı?

Bloomberg analistlerinden James Seyffart, Twitter’da Bitcoin spot ETF’sine ilişkin zaman çizelgesine atıfta bulunarak “Yarın 8/15” diyerek olası karar tarihi hakkında görüşlerini dile getirdi. Hesap çizelgesi, Grayscale ve SEC arasındaki davada karar için 15 Ağustos’u belirliyor.

8/15 bir süredir benim teorik Grayscale davası karar tarihim ama bu gerçekten sadece eğitimli bir tahmin. Scott Johnsson’ın yaptığı gibi mahkeme kararları üzerinde detaylı bir analiz bile yapmadım. Ama biraz yaptım ve ayrıca Elliott Z. Stein ile zaman çizelgeleri hakkında konuştum.

Bloomberg’in ünlü dava analisti Elliott Z. Stein, Seyffart’ın yorumlarına cevaben esprili bir şekilde şunları söyledi:

Umarım ikiniz de yanılıyorsunuzdur çünkü yarın sabah 10:30’dan sonra cebimde para kalmayacak.

Seyffart’ın neşeli yanıtı ise şöyle oldu:

Hemen Srinivasan’a mesaj at. Eğer yarın için planlandıysa, kibarca rica edersen seni en az birkaç gün bekleyeceğinden eminim. Orada işler böyle yürür. Doğru.

Davis Polk’ta finans avukatı olarak çalışan Scott Johnsson, “Mart ’21/’22’de görülen 32 davadan 30’unun sözlü savunmalarından sonraki 160 gün içinde karara bağlandığına” dikkat çekerek konuyu derinlemesine inceledi. Grayscale’in sözlü tartışmalarının 160 gün önce Mart 2023’te gerçekleşmiş olması nedeniyle zaman çizelgesi dikkat çekicidir.

Johnsson ayrıca Ağustos ayının önemine de dikkat çekti; bu dönem Bölge Mahkemelerinde genellikle hukuk katiplerinin geçiş yaptığı ve hakimlerin “yeni gelen grup göreve başlamadan önce” bekleyen davaları ele almalarını gerektiren bir dönem olduğunu belirtti.

Buna ek olarak Johnsson, “DC Circuit’e sunulan Mart 2022 davalarının neredeyse tamamının 154 gün içinde sonuçlandığını, 170 günlük tek bir istisna olduğunu” gözlemledi. Şu an itibariyle, 15 Ağustos Salı günü, Grayscale’in davasının sunulmasından bu yana 160 gün geçti ve sadece birkaç Mart davası daha hala bir karar bekliyor.

Kritik Tarih Salı Mı Cuma Mı?

Bloomberg’de kıdemli ETF analisti olan Eric Balchunas da tartışmaya katıldı ve başka bir boyut ekledi. Ona göre, karar EST saatiyle 11:00’de çıkabilir, çünkü mahkeme genellikle o saatlerde kararları açıklıyor.

Çok iyi ihtimalle Grayscale SEC sonucunu yarın saat 11 civarında öğreniriz. Sadece küçük bir kısım davada kararın çıkması daha uzun sürmüştür. Yani ihtimaller oldukça. Açıkçası bizim de duymama ihtimalimiz var. Ancak bu, bu davayı biraz aykırı bir durum haline getirecektir.

Balchunas, Johnsson’un hukuki zekasını kabul ederek, bu hafta Grayscale kararı için iki önemli gün olduğunu belirtti:

Salı ve Cuma, her ikisi de saat 11’de. Benden daha fazla hukuki zekaya sahip olan Scott, bu Cuma gününü seviyor. (Bu davalar Salı ve Cuma günleri saat 11’de açıklanıyor). Her iki durumda da uyanık olma zamanı.

Grayscale’in SEC’e karşı açtığı dava, düzenleyici kurumun Haziran 2022’de firmanın GBTC‘sini bir spot Bitcoin ETF’sine dönüştürme başvurusunu reddetmesinden kaynaklanıyor. Grayscale, SEC’in benzer yatırım araçlarına tutarlı bir muamele uygulamayarak keyfi hareket ettiğini savundu. Bloomberg’deki sektör yorumcuları, Grayscale’in davayı kazanma şansı konusunda iyimser olduklarını ifade ettiler.

Habere göre, Grayscale kısa bir süre önce SEC’in tüm Bitcoin spot ETF başvurularını aynı anda onaylamasını ve böylece hiçbir firmanın diğerlerine karşı haksız bir avantaj elde etmemesini savundu. Yazının yazıldığı saat itibariyle Bitcoin fiyatı 29.300 dolar seviyesindeydi ve spekülasyonlardan etkilenmemiş göründü.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar