reklamı kapat

Ölümcül Bitcoin Hatası: 1.400 BTC Bir Anda Gitti!

Electrum cüzdan kullanıcısının hatası, milyonlarca dolara mal oldu.
17:17
31 Ağustos 2020

Popüler Bitcoin cüzdanlarından olan Electrum’un bir kullanıcısı, yaptığı ölümcül hata sonucunda 17 milyon dolarlık yani yaklaşık olarak 1.400 Bitcoin’ini kaybetti. Electrum cüzdanının daha önce kötü amaçlı kişiler tarafından saldırıya uğradığı ve saldırganların cüzdan ağının büyük bir kısmını ele geçirdiği biliniyor.

%71 gibi önemli bir kontrol oranını ele geçiren saldırganlar, Electrum geliştiricilerinin yeni güncelleme yayınlamasına yol açmıştı. Yayınlanan yeni versiyon birçok yerden duyurulsa da bunu duymayan kullanıcılar olduğu biliniyor. Söz konusu kişi de eski Electrum cüzdanını indirip buna giriş yaparak 1.400 BTC kaybetti.

17 Milyon Dolarlık Bitcoin, Saldırganların Elinde

Electrum sunucularını ele geçirip eski versiyonun kontrolünü tamamen bünyesinde barındıran saldırganların, cüzdan girişi yapılır yapılmaz 1.400 BTC’yi transfer ettiği ve 36 dolar işlem ücreti ödediği görülüyor. Bir anda 16 milyon dolarlık bir servet elde eden saldırganların cüzdan adresleri Binance tarafından bloke edilse de bunun başka yolları olduğu biliniyor.

Kullanıcının bu fonları geri alması imkansız olsa da aynı duruma düşmemek mümkün. Donanım veya yazılım cüzdanlarında her zaman resmi sayfalardaki güncellemelerin takip edilmesi, şüpheli gelebilecek işlemler öncesinde yetkililerden yardım istenmesi gerekiyor.

Hiçbir cüzdanın veya kripto para borsasının ise tam olarak güvenli olmadığı bilinmeli. Dünyanın en güvenli borsalarından olan Bitfinex ve Binance gibi platformlar bile daha önceki yıllarda saldırganlara yenik düşmüştü. Bu da kripto para sektöründe her zaman için en güvenli seçeneğe yönelmenin ancak hiçbir seçeneğin %100 güvenli olmadığını bilmenin faydalı olacağını gösteriyor. Konu Bitcoin olunca saldırganların ellerindeki yöntemler tahmin edileceği gibi her zaman çoğalıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.