X


Muhalefet Partisi Kripto Para Vergisine Karşı Harekete Geçti! Alt Limit Artırılsın!

Muhalefet partisi kripto para vergisine karşı tasarı hazırladı.
19:00
11 Ekim 2021

Dünyanın birçok yerinde bu yıl kripto paralardan vergi konusu gündeme taşındı. Devletler 2 trilyon doları aşan pazardan kendilerine pay almak için farklı vergi oranları belirliyor. Güney Kore hükümeti ise bu konuda en hızlı davranan devletler arasında yer alıyor. Önümüzdeki yıl itibariyle yürürlüğe girecek kripto para vergisi belli bir tutarın üzerinde bakiye olan vatandaşlardan vergi almayı öngörüyor. Muhalefet ise bunu engellemenin yollarını aramaya başladı.

Muhalefet Yatırımcıları Korumak İstiyor

Güney Kore muhalefetinden Halkın Gücü Partisi mevcut hükümetin attığı adımdan rahatsız. Özellikle genç nüfusun kripto paralara olan ilgisini de göz önünde bulundurursak bu düzenleyeme karşı durmak muhalefetin işine de yaracak gibi görünüyor. İşte bu yüzden kripto vergi mevzuatına karşı bir çalışma başlatıldı. Vergilerin bu yıl başlatılmaması ve vergi oranlarının revize edilmesi ana hedefler arasında yer alıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Hazırlanan tasarı ilk olarak 2022 Ocak tarihinde başlayacak kripto vergi mevzuatını askıya alacak. Koreal Herald’ın haberine göre teklif büyük ölçüde şekillendi ve kripto para yatırımcılarını en iyi biçimde koruyacak hale getirildi.

Kripto Vergisinde Alt Limit Artırılsın

Mevcut düzenleme Ocak ayında yürürlüğe girerse 2.125 doların üzerinde olan kripto para sermaye kazançları için %20 vergi alınacak. Muhalefet partisi bu alt limitin artırılmasını hedefliyor.

Halkın Güç Partisi’nden Temsilci Cho Myung-hee şunları söyledi;

“Kripto paralarla alakalı yasal tanım bile oturmamışken acil bir şekilde vergi düzenlemesine tabi tutmak doğru değil. Amaç, kripto para yatırımcılarının dezavantajlara maruz kalmaması için vergi tabanını finansal yatırım gelir vergisi düzeyine indirmektir”.

Bu hafta içerisinde meclise gelecek olan tasarı Güney Koreli yatırımcılar için de umut oldu.

Maliye Bakanı Hong Nam-ki geçtiğimiz hafta konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı.

Kripto para vergi düzenlemesini 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlayacağız. Bunun ertelenmesi kamuoyunun hükümet politikasına olan güvenini zedeler. Ülkedeki istikrarın zarar görmemesi için Ocak ayında vergi uygulaması başlayacak”.

NFT henüz vergilendirmeye dahil edilmedi ancak ilerleyen sürekte non-fungible tokens (NFT)’lerin sanal varlık sınıflarından sayılması bu durumu değiştirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar