X

Mozilla Kripto Ödemelerini Durdurdu: Ekosistemden Tepki Yağdı!

Elde edilen son bilgilere göre Mozilla kripto para birimleri ile bağış kabul etme özelliğini çevresel endişeler sebebiyle durdurdu. 
13:30
7 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus, Mozilla Vakfı’nı kripto para bağışlarını durdurduğu için eleştirdi ve kar amacı gütmeyen kuruluşu bir internet kalabalığına boyun eğmekle suçladı.

Markus’tan Mozilla Eleştirisi

Mozilla daha önce yaptığı açıklamalarda, BitPay ile ortaklaşa şekilde Dogecoin, Bitcoin, Ethereum ve bir dizi başka kripto para biriminde bağış kabul etmeye başladığını kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak daha sonra bu adımın Mozilla’ya büyük zarar vereceği ve sürekli bağışların iptal edileceği söylemleri üzerine Mozilla attığı adımı geri almak zorunda kaldı.

Gelen olumsuz tepkiler sonrasında Mozilla, kripto para birimlerinin iklim üzerindeki olumsuz etkisini kabul ettiğini ifade ederken Perşembe günü kripto para birimi bağışlarını duraklattığını duyurdu.

Markus ise bu açıklamalarda sonrasında paylaştığı gönderide, “Cahil ve gerici bir internet çetesine boyun eğdiğiniz için teşekkür ederim. Onlar kağıt doların çevresel maliyetini ve tüm bankacılık altyapısını duyana kadar bekleyin, eminim kendi sürekli çevresel etkileri konusunda aynı seviyede bir çöküş yaşayacaklardır.” sözlerini kullandı.

Mozilla ve Kripto Paralar

İronik olarak aslında Mozilla, kripto eleştirmenlerinin haberi olmadan yıllardır kripto para bağışlarını kabul ediyordu. Örneğin; Mozilla Bitcoin ödemelerini almaya başlamak için 2014 yılında Coinbase borsasıyla ortaklık kurdu.

Ayrıca Mozilla’da kripto para bağışları otomatik olarak direk geleneksel para birimlerine çevriliyor. Yine de kripto eleştirmenleri bu durumu kendileri açısından değerlendirilmiş gibi görünüyor.

Ancak kripto savunucuları da artık misilleme olarak Firefox tarayıcısını kullanmayı bırakacaklarını iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar