Milyar Dolarlık Altcoin’de Büyük Oylama Hazırlığı: Tarih Verildi!

Milyar dolarlık birlikte çalışabilirlik ağının Hub olarak adlandırılan merkezi Blockchain'inde önerilen büyük değişiklikler için büyük oylamaya hazırlanılıyor.
17:28
29 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birlikte çalışabilirlik ağı Cosmos‘un (ATOM) topluluğu, ağın Hub olarak adlandırılan merkezi Blockchain’inde önerilen değişiklikler için oylama yapacak. Cosmos geliştiricileri, Hub için zincirler arası güvenlik de dahil olmak üzere bazı yeni özellikler önerdiler.

Oylama 31 Ekim’de

Cosmos geliştiricileri, ağın Hub olarak adlandırılan merkezi Blockchain’ine yeni bir güvenlik modeli getirmeyi amaçlayan önemli bir teklif için 31 Ekim’de bir topluluk oylaması yapacak. Söz konusu yönetişim oylamasının 24 Ekim’de yapılması planlanıyordu ancak oylama ertelenmişti.

Cosmos, ekosistemi çeşitli zincirler içeren bir birlikte çalışabilirlik ağıdır. Bu zincirler, Cosmos Hub aracılığıyla Blockchain’ler Arası İletişim (IBC) protokolünü kullanarak birbirleriyle bağlantı kurabilirler.

Cosmos’un geliştiricileri Eylül ayında, zincirler arası güvenlik adı verilen bir özellikle da dahil olmak üzere Cosmos Hub için yeni özelliklerin önerildiği bir white paper (teknik belge) yayımlamışlardı. Bu mekanizma, Cosmos ekosistemindeki uygulamaya özel zincirlerin güvenlik için Hub doğrulayıcılarına güvenmesine izin vermeyi sağlıyor. Başka bir deyişle, zincirler arası güvenlik, belirli Cosmos zincirlerinin Cosmos Hub’ı kullanarak kendilerini güvence altına almalarına izin vermeyi amaçlıyor.

Wihte paper’da ayrıca Cosmos Hub’ın yerel token’ı ATOM‘un tüm ağda tercih edilen bir teminat varlığı haline getirilmesi için ATOM 2.0 olarak adlandırılan bir değişiklik de yer alıyor. Bu da oylamaya sunulacak. Geliştiricilerine göre, önerilen değişikliklerin oylamadan onay alması Cosmos Hub’ın bir altyapı hizmeti platformuna geçişine işaret edecek.

ATOM’da Son Durum

Cosmos ağının yerel varlığı ATOM, kripto para piyasasının geri kalanıyla birlikte yukarı yönde hareket ediyor. Kripto veri platformu CoinMarketCap’in sağladığı verilere göre ATOM, son 24 saatte kaydettiği yüzde 2’ye yakın yükselişle 13,41 dolardan işlem görüyor.

Son 7 günde ve 30 günde sırasıyla yüzde 14,98 ve yüzde 3,53 yükseldiği görülen altcoin, 3.88 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük kripto paralar listesinde 21’nci sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar