X


MicroStrategy CEO’su Michael Saylor: “Bitcoin Kendini Kanıtladı, Altcoinler Bu Tehlikeyle Karşı Karşıya”

MicroStrategy CEO'su Michael Saylor'a göre Bitcoin düzenleyici kesinliğe sahip, ancak altcoinler bu tehlikeyle karşı karşıya.
12:30
12 Aralık 2021
MicroStrategy CEO'su Michael Saylor: "Bitcoin Kendini Kanıtladı, Altcoinler Bu Tehlikeyle Karşı Karşıya"
Okuma Süresi: 3 Dakika

MicroStrategy başkanı Michael Saylor, sektör liderlerinin bu hafta Kongre önünde dijital varlıklar için dava açmasının ardından kripto para birimlerinin geleceğine ağırlık verdi.

Michael Saylor: Bitcoin Kendisini Bir Varlık Olarak Kanıtladı

Yahoo ile bir röportajda Michael Saylor, Bitcoin‘in (BTC) kendisini bir güvenlik değil, bir varlık olarak kanıtladığının açık olduğunu söyledi.

Michael Saylor röportaj sırasında şu açıklamalarda bulundu;

“Kongre oturumlarının en büyük galibinin Bitcoin olduğunu düşünüyorum. Kongre düzeyinde kriptoyu desteklemek için fikir birliği olduğu oldukça açık. Yatırımcıların yeni dijital ekonomiye yatırım yapmak istedikleri oldukça açık.

Bitcoin evrensel olarak bir menkul kıymet değil, ortak bir mülk olarak kabul edilir, bu nedenle Bitcoin üzerinde herhangi bir yasal düzenleme yoktur.

Uzun vadeli bir değer deposu olarak dijital mülk istiyorsanız, o zaman dünyadaki her ulus – Çin, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri – hepsi Bitcoin’in dijital mülk olduğunu kabul ediyor. Bu bir güvenlik değil.”

MicroStrategy CEO'su Michael Saylor: "Bitcoin Kendini Kanıtladı, Altcoinler Bu Tehlikeyle Karşı Karşıya"

Saylor, Altcoin’leri Ele Aldı

Saylor, dijital varlık alanının geri kalanının karşılaştırılabilir netlik seviyelerine ulaşmak için hala incelemeyi beklediğini kabul ediyor, ancak bunun geçeceğini düşünüyor.

“Diğer güvenlik token’larının nasıl çözüleceği, kripto borsaları ve DeFi [merkezi olmayan finans] hakkında birçok soru var.

Açıkçası, bunun için çok fazla heves var. Düzenleyici netlikle ilerlemek için çok fazla baskı var.

Bunun olacağını düşünüyorum, ancak bu arada, makul bir yatırımcının sahip olabileceği tek paket, Bitcoin’in burada kalacağıdır…

Bitcoin‘in mülk, emtia ve değer deposu olarak statüsü hakkında gerçekten herhangi bir düzenleyici belirsizlik yok.”

Kripto Varlıklar ve Fiyat Paralar Arasında Fark Var

MicroStrategy CEO’su, stablecoin’lerin ulusal para birimlerini tahttan indirebileceği ihtimaline değinerek, önce kripto varlıkları ve para birimleri arasında var olduğunu gördüğü ayrımı açıklıyor.

“Kriptolardan herhangi birini para birimi olarak nitelendirmenin bir hata olduğunu düşünüyorum.

Gerçekten kripto varlıkları olarak düşünülmeliler. Bitcoin bir kripto varlığıdır. Bu bir mülk. Bir para birimi değil…

Dolar bir para birimidir. Dijital dolar, dijital bir para birimidir.”

Saylor, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC‘ler), dünyadaki diğer zayıf para birimlerini ortadan kaldırırken ABD dolarının hayatta kalmasını sağlama konusunda ikili bir potansiyele sahip olduğunu öngörüyor.

“Bence dijital doların kaderi dünyanın en zayıf yüz para birimini çökertmek.

Ve şu anda 20. yüzyıl bankacılık raylarında dünyanın rezerv para birimi olan ABD doları, 21. yüzyıl kripto raylarında dünyanın rezerv dijital para birimi olacak…

ABD’nin dijital dolara ihtiyacı var. Yaymak için stablecoin‘lere ihtiyacımız var.”

Makro yatırımcı, analizini altının güvenli liman varlığı statüsü hakkında karamsar bir karar vererek sonlandırıyor.

“Bitcoin tarafından tehdit edilen tek şey altındır. İnsanlar zayıf para birimlerini güçlü para birimleriyle değiştiriyor… Altın zayıf bir maldır… Yapmak istediğiniz şey, en azından parasal enflasyon oranında değer kazanacak güçlü bir mülke sahip olmaktır.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar