f Michaël van de Poppe Bitcoin'de Geçmişi İşaret Etti ve Eylül İçin Son Sözünü Söyledi: Yıkım Ayı! › COINTURK

Michaël van de Poppe Bitcoin’de Geçmişi İşaret Etti ve Eylül İçin Son Sözünü Söyledi: Yıkım Ayı!

Özet

  • Bitcoin, Eylül ayı için dalgalı bir fiyat hareketi yaşayabilir.

  • Tarihsel örnekler, Ağustos ve Eylül aylarının BTC için zorlayıcı olduğunu işaret ediyor.

  • Kurumsal katılım ve teknik analiz, Bitcoin fiyatının karmaşık bir hal almasına sebep oluyor.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
20:30
9 Eylül 2023

Eylül ayı yaklaşırken, Bitcoin (BTC) konsolidasyon içinde kalmaya devam ediyor ve ilk kripto bir ralli düzenlemek için mücadele ediyor. Bu doğrultuda, piyasa analistleri tarihsel örneklerden yola çıkarak Bitcoin’in Eylül ayındaki beklentilerine ilişkin sıkıntılı bir tablo çizdi.

Özellikle, kripto para ticareti uzmanı ve analisti Michaël van de Poppe, 7 Eylül’deki bir X (eski adıyla Twitter) gönderisinde, Bitcoin’in önümüzdeki potansiyel olarak çalkantılı bir ayla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti ve bunu bir ‘yıkım ayı’ olarak nitelendirdi.

Bitcoin Eylül Ayında Kaç Dolar Olur?

Analist Michaël van de Poppe’nin genel değerlendirmesi, Bitcoin’in 25.000 doların üzerindeki değerini korumak için mücadele ettiği bir dönemde geldiğini vurguladı ve şu sözleri söyledi:

Bitcoin şu anda önemli bir destek seviyesine tutunmuş durumda. Bu destek 25,500$ bariyeri civarında. Bu arada, bir aylık bir yıkımla karşı karşıyayız. Eylül ayı. Bitcoin, şu anda 200 Haftalık MA üzerinde durduğu için tutunması gereken çok önemli bir destek seviyesiyle karşı karşıya.

Kripto para piyasalarının tarihsel ve döngüsel yönlerini derinlemesine inceleyen Poppe, ortaya çıkabilecek bazı olası eğilimlerin altını çizdi. Poppe, halving öncesi yıllarda Ağustos ve Eylül aylarının Bitcoin için çalkantılı geçme eğiliminde olduğunu gözlemledi. Bu örüntü yıllar boyunca tutarlı olmuş ve Bitcoin’in performansında döngüsel bir yapı olduğunu düşündürmüştü.

Ağustos 2015’te Bitcoin’in 200 günlük Üstel Hareketli Ortalama’ya (EMA) doğru düşerek önemli bir düzeltme yaşadığını belirtti. Bununla birlikte, Bitcoin’in o dönemde hiçbir zaman bu seviyenin altında kapanmaması dikkat çekici olmuştu ve bu da kripto para birimindeki esnekliğe işaret etmekte.

Benzer şekilde, 2019 yılında Bitcoin Ağustos ayında önemli bir düzeltmeyle bir kez daha zorluklarla karşılaştı. Bunu aynı yılın Kasım ayında daha küçük bir düşüş takip etti. Bu model, kripto para piyasasında uzun süreli dalgalanma potansiyelini göstermekte.

Poppe, mevcut piyasa ile 2015’teki döngü arasında çarpıcı bir karşılaştırma yaptı. Poppe, kripto para piyasalarına yeni katılımcıların, özellikle de kurumsal yatırımcıların akını göz önüne alındığında, 2015 döngüsüyle korelasyonlar olabileceğini belirtti.

2019’daki fiyat hareketine odaklanan teknik analiz Bitcoin’in geleceği için net bir durum sunmasa da, 2015 döngüsüyle kurulan paralellikler yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Kurumsal oyuncuların kripto para alanına artan katılımı, Bitcoin’in fiyat hareketlerini tahmin etmeye ek bir karmaşıklık katmanı ekliyor. Bu durum, kripto para arenasına kurumsal katılımın artmasına neden olması beklenen spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) potansiyel onayı ile vurgulanmıştı.

Bitcoin’in Fiyat Düşüş Trendi

Aynı zamanda Kitco News kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff, boğaların fiyatı istikrara kavuşturma çabalarına rağmen Bitcoin ayılarının hala üstünlüğünü koruduğunu belirtti. Bununla birlikte, Bitcoin’in uzun süreli bir fiyat düşüşüne karşı savunmasız kaldığını vurguladı.

Eylül ayı Bitcoin vadeli işlem fiyatları Cuma günü ABD’deki erken işlemlerde bir kez daha hafif düşüş gösterdi. Bu haftanın sonlarında pek yeni bir şey yok. Boğalar fiyatları dengelemek için çalışıyor, ancak ayılar hala genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Günlük grafikte fiyat düşüş trendi çizgisi yerini koruyor ve bu da yakın vadede daha düşük fiyat hareketlerine işaret ediyor.

Şu anda Bitcoin 25.873 dolardan işlem görüyor ve 26.000 doların üzerine çıkabilmek adına mücadele veriyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI