Michael Saylor Bitcoin’de Büyük Müjdeyi Verdi! İşte Ayrıntılar!

Kitco ile yakın zamanda yaptığı röportajda, eski MicroStrategy CEO'su Michael Saylor, Bitcoin (BTC) ve kripto para sektörüne yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı
16:30
14 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kitco ile yakın zamanda yaptığı  röportajda, eski MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin (BTC) ve kripto para sektörüne yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı

ABD’de Spot Bitcoin ETF Onayı, Geliyor!

Saylor, dünyanın artık teknoloji odaklı bir gezegen haline geldiği için Bitcoin‘in zamanla altının pabucunu dama atacağını iddia etti. Ünlü yatırımcı, değişen şartlar ve dijitalleşme nedeniyle 21. yüzyılda altının artık yatırım aracı olarak benimseneceğini düşünmüyor. Saylor’a göre altın, 19.yüz yılda popülerdi. Yöneticiye göre, Bitcoin büyük yatırımcılar, düzenleyiciler ve yasa koyucular tarafından benimsenecek ve orta vadede kurumsal yatırım sınıfında bir varlık olarak daha fazla değer kazanacak. Yatırımcı, spot tabanlı bir Bitcoin borsa yatırım fonunun bir yıl sonra onaylanabileceğini tahmin ediyor.

Saylor, birçok ekonomistin volatiliteden nefret ettikleri için Bitcoin’i anlamadıklarını iddia ediyor. Yatırımcıya göre, volatilite, fiyat artışı ve ralliler için ödediğiniz bedeldir. Sıcağa tahammül edemiyorsan, mutfakta olmamalısın. Sonu güzel biten her şey, zorlu bir süreçten geçmek zorunda. Volatilitenin, zamanlar azalacağına inanan Saylor, kurumsal yatırım ve regülasyonun bu süreçte önemli bir rol oynayacağına dikkat çekiyor. Son dönemde yaşanan kriz ve iflaslara da değinen Saylor, en kötü senaryonun geride kaldığını ve artık piyasasnın yoluna devam edeceğini belirtti. Yöneticiye göre, piyasa da çok  sayıda kayıt dışı menkul kıymet bulunuyor.

Yeni Endişe: MicroStrategy, Bitcoin Satar mı?

Daha önce bildirildiği üzere, kısa süre önce Saylor, MicroStrategy CEO’luğundan istifa etti. Bu karar, şirketin hızla düşen kripto fiyatları nedeniyle Bitcoin yatırımında yaklaşık 1 milyar dolar kaybetmesinin ardından geldi. Saylor, yönetim kurulu başkanı rolünü üstlenerek Bitcoin’e yatırım yapmaya daha fazla odaklanmak istediğini iddia etti. En son röportajda yatırımcı, ‘şirketi Bitcoin volatilitesine göre yönetmiyoruz’ ifadesini kullanmıştı. Bitcoin fiyatı düşmeye devam ederse, MicroStrategy CFO’su Andrew Kang, volatilite durumunda teminat gereksinimlerini karşılamak için 85.000  BTC’nin mevcut olduğunu doğruladı.

Şirket, Bitcoin’i BTC başına ortalama 30.664 dolardan satın aldı; bu nedenle, sahip olduğu her bir BTC’de gerçekleşmemiş yaklaşık 8.000 dolarlık bir kayıp var. MicroStrategy, BTC’de yaklaşık 3 milyar dolar tutan halka açık bir Bitcoin balinası konumunda. Bu nedenle, Bitcoin yatırımcıları ve trader’lar Michael Saylor’un bir sonraki hamlesiyle yakından ilgileniyor ve MicroStrategy’nin “Satın Al ve HODL stratejisi” doğrultusunda BTC satın almaya devam edip etmeyeceğini yakından izliyorlar. Bir kripto analisti olan Adriano Feria, MicroStrategy’nin Tesla’nın Bitcoin kararını takip edeceğine inanıyor ve firmanın BTC varlıklarını satmasının an meselesi olduğunu iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar