X


Laos, Kripto Para Düzenlemelerinde Önemli Kararlar Aldı

Laos, kripto düzenleme yönergeleri yayınladı.
16:32
19 Kasım 2021

Güneydoğu Asya ülkesi Laos, kripto düzenleme yönergeleri yayınlayarak çalışmalarında madencilik operasyonlarını ve alım satım platformlarını teşvik eden bir politika izleyeceğini belirtti. Laos Teknoloji ve İletişim Bakanı Dr. Boviengkham Vongdara, düzenlemelerin hem operatörlerin hem de kullanıcıların meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı amaçladığını belirterek yönergeyi destekledi.

Laos Hükümeti Politikaları

Laos’un güncel kripto politikasına göre kripto madenciliği, borsa veya şirketlerin ülkede yerel bir şahıs mülkiyetine sahip olmaları zorunludur. Yani ülkenin yerli firması olmalıdırlar. Bununla birlikte bildiride kripto işletmelerinin %15 vergi oranı öderken işletmek için yeterli semayeye sahip, istikrarlı bir finansal duruma sahip olmadı gerektiği belirtildi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca kuruluşlar, kullanıcılar her 10 megavat için 1 milyon dolara daha elektrik ücret ödeme zorunluluğu yerini korurken madencilikte zorunlu olarak 5 milyon dolar peşin yatırım zorunlu kılındı. Hükümet sermaye kazançları için kripto işletmelerini teşvik etmeyi planlıyor.

Laos hükümetinin yayınladığın duyurunun en dikkate değer ticari yönü ise kripto para madenciliği işletmelerinin altı yıllık uzatılabilir bir sözleşme kapsamında sağlanan 115kV veya 230kV güçle 10 megavattan daha az elektrik kullanmasına izin verilmeyeceği ve multi milyon dolar değerinde garanti verilmesiydi.

Elektrik Konusu

Bunun yanı sıra piyasadan mutlak geri çekilmeyi önlemek ve kripto para madenciliğini teşvik etmek amacıyla hükümet, “Electricite du Laos” elektrik iletim ücretlerini ve ithalat vergilerini muaf tuttuğunu açıkladı. Her ne kadar kripto işletmeleri tarafından bu akdar yüksek elektrik tüketimi görülse de vatandaşlar doğal olarak günlük tüketim için mevcut düşüş konusunda daha fazla endişe duyacaktır.

Bu sorunun üstesinden gelmek adına Enerji ve Maden Bakanlığı, kripto madencileri daha düşük elektrik oranlarında çalışmaya devam ederken, toplulum ihtiyaçlarını karşılamak için enerjinin mevcut olmasını sağlayarak dengeyi koruma sorumluluğuna girişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar