f Kurumsal Yatırımcılar ve Artan Metrikler! Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyebilir? › COINTURK

Kurumsal Yatırımcılar ve Artan Metrikler! Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyebilir?

Özet

  • Bitcoin (BTC) fiyatı, Eylül ayına 26.000 doların altında başladı ve düşüş eğilimi gösteriyor.

  • ABD Merkez Bankası'nın yaklaşan Faiz Oranları toplantısı öncesinde ABD'li kurumsal firmaların son dakika Bitcoin birikimi yapması dikkat çekiyor.

  • Coinbase Premium Endeksi, ABD merkezli kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın alma baskısını artırdığını ve bu durumun Bitcoin fiyatını etkileyebileceğini gösteriyor.

  • Piyasa etkisi: Nötr
20:00
10 Eylül 2023

Bitcoin (BTC) fiyatı eylül ayına olumsuz başladı ve Cuma günü tekrar 26.000 doların altına düştü. Bununla birlikte kritik bir zincir üstü gösterge, ABD merkezli balina yatırımcılarının artan yükseliş baskısını ortaya koyuyor.

Bitcoin’de Fed Politikası Etkisi!

ABD Merkez Bankası 19 Eylül’de yeni Faiz Oranlarını açıklayacak. Kritik para politikası toplantısına yalnızca 10 gün kala, ABD merkezli kurumsal firmalar son dakika Bitcoin (BTC) birikimi yapıyor gibi görünüyor. Bu önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatının yükselişini tetikleyecek mi?

Bir sonraki Fed toplantısı hızla yaklaşırken, zincir üzerindeki hayati bir gösterge ABD’li kurumsal yatırımcıların satın alma baskısını artırdığını gösteriyor. CryptoQuant’ın Coinbase Premium Endeksi, Coinbase Pro ve Binance spot piyasalarındaki Bitcoin fiyatları arasındaki yüzde farkını gösterir.

Binance küresel bireysel spot piyasasına hakimken, Coinbase Pro büyük ölçüde ABD merkezli kurumsal firmalar ve yüksek net değerli yatırımcılar hakimiyetindedir. Dolayısıyla Premium Index değerlerinin pozitif değerleri ABD’li yatırımcıların Coinbase üzerindeki satın alma baskısında artışa işaret ediyor. Grafik Coinbase Premium Endeksi’nin 7 Eylül’de bu ay ilk kez pozitif değerlere ulaştığını gösteriyor. Ancak Coinbase endeksinin 0,80’in üzerine çıktığı son tarih Mart 2023 civarındaydı. Bunu hemen ardından 2023’teki zirve olan 30.500 dolara doğru bir fiyat yükselişi izledi.

Coinbase Premium Index’in yükselmeye devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Böyle bir durum bireysel yatırımcıların güvenini artırabilir ve bir sonraki Fed toplantısı öncesinde fiyat artışını tetikleyebilir. Bu iyimser duruş, bu hafta Bitcoin spot piyasalarına akan likidite ile daha da güçleniyor. Cryptoquant’a göre, Bitcoin Spot Ticaret Hacmi 2 Eylül’den bu yana sürekli olarak artıyor ve neredeyse iki katına çıkıyor.

Bitcoin’de Kritik Veriler!

Sayısal olarak 2 Eylül’deki BTC spot işlem hacmi 14.230 BTC’de gerçekleşti. 7 Eylül kapanışında, çeşitli kripto para borsalarında toplam 32.632 BTC işlem gördü. Bu durum spot piyasa hacimlerinde bir hafta içinde %130’luk bir artışı temsil ediyor. Genel olarak ayı piyasalarında, yatırımcılar pozisyonlarını kapattıkça spot ticaret hacimleri azalır. Bu nedenle mevcut sabit fiyat hareketi sırasında artan BTC spot hacimleri, likiditenin ve yatırımcı ilgisinin piyasaya geri döndüğü anlamına gelebilir. Bu artan likidite, Bitcoin yatırımcılarının önümüzdeki günlerde fiyatları istikrarlı tutarken emirleri verimli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca geçmiş veri eğilimleri, son Bitcoin fiyat artışlarından önce genellikle BTC spot işlem hacimlerindeki ani yükselişlerin yaşandığını gösteriyor. Sonuç olarak, ABD merkezli balinalardan gelen satın alma baskısı ve BTC Spot ticaret hacmindeki artış birleşerek Bitcoin fiyatının yükselişini tetikleyebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI