X


Kurumsal Yatırımcılar Bilançolarında Ne Kadar Bitcoin ve Ethereum Tutuyor?

Bitcoin ve Ethereum kurumsal yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.
21:00
7 Haziran 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin, kurumsal yatırımcılar arasında popülerliğini sürdürüyor. Crypto Treasuries’in verilerine göre 32 şirket, 325.013 Bitcoin varlığına sahipken bu miktar fiat para birimi cinsinden 11.7 milyar dolara tekabül ediyor.

Block.One En Büyük Kurumsal Yatırımcı

Block.One, 140.000 varlık ile Bitcoin’in en büyük sahibi olarak kayıtlarda yer alıyor. Lider kripto paranın çevre aktivistleri tarafından eleştiriye maruz kalması, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’den vazgeçeceği algısını yarattı. Ancak elde edilen sonra veriler aksini gösteriyor. Crypto Treasuries verileri Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar arasında önemli bir strateji parçası olduğunu onayladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

En büyük Bitcoin yatırımcıları ise Block.One, Tesla, Galaxy Digital Holdings, StoneRidge Holdings ve Square olarak bildirildi. Bu verileri, sayılardaki önemli bir artışa yol açabilecek ETF’leri ve yönetim altındaki varlıkları içermiyor. Listelenen veriler, yönetilen varlıklar (AUM) dahilinde değildir. Yalnızca bilançolarında kripto tutan şirketleri içerir.

Bunun yanı sıra en büyük altcoin Ethereum yatırımcılarının sayısı da günbegün artıyor. Toplam 11 şirket 169.279 ETH’yi bilançosunda tutuyor. Galaxy Digital, yaklaşık 275 milyon doalr değerindeki 98.892 ETH ile en popüler ikinci kripto para en çok destek veren şirket olarak göze çarpıyor. Bunun yanı sıra Coinbase Global 31.787 ve Meitu 15.000 ETH’yi bilançosunda bulunduruyor.

Kurumsal İlgi Bitcoin’in Fiyatını Etkiliyor

Veriler, Bitcoin’in kurumlar tarafından bir varlık olarak tanındığını görmek için yeterli zemin sağlıyor. Buna göre Bitcoin’in geleceği olmadığına dair tahminler çürütülmüş oluyor. Riskten korunma fonu Third Point’in CEO’su ve kurucu ortağı Daniel Loeb, kurumsal ilginin Bitcoin fiyatını artıran en önemli faktör olduğunu dile getirmişti.

Hükümet düzenlemeleri, kurumları portföylerini çeşitlendirmeye zorlamasının ardından kurumlar kitlesel olarak Bitcoin’ yöneldi. Bitcoin, enflasyona karşı bir önlem olarak görüldü.

Lider kripto para Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 35.800 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar