reklamı kapat

Küçük Çaplı Bitcoin Madencileri, Halving Sonrası İflas Edebilir

Bitcoin Halving büyük bir risk ile beraber mi geliyor?
22:06
27 Nisan 2020

Kripto para piyasasının dört yıldır büyük bir heyecanla beklediği blok ödülü yaırlanması yani Bitcoin Halving adım adım yaklaşıyor. Bitcoin Halving sonrası BTC blok ödülü 12,5’ten 6,25’e kadar düşecek ve Bitcoin (BTC) madencilerinin kazancı da bu bağlamda teknik olarak yarılanacak.

Birçok piyasa uzmanı ve analist bunu oldukça olumlu bir gelişme olarak görse de Bitcoin Halving sonrası küçük çaplı kripto para madencilerinin büyük bir çoğunluğunun iflas ettiğini ve cihazlarını kapattıklarını görebiliriz. Eğer Bitcoin fiyatı 7.000 dolar bandından çıkamaz ve minimum 12.000 dolar seviyelerine kadar gelemezse, orta çaplı madencilerin bile zor günler yaşaması muhtemel.

Bitcoin Madencileri Tehlikede Mi?

En büyük Bitcoin madencilik havuzlarından birisi olan F2Pool’un kurucu ortağı Chun Wang da bu konuda endişeli olduğunu belirtti. Genellikle daha büyük madencilik tesislerinin çok daha üst düzey ekonomik duruma sahip olduğunun altını çizen isim, sahip oldukları avantajlar ile sadece büyük firmaların ayakta kalabileceğini düşünüyor.

Çin ve buna benzer yerlerdeki madencilerin hem elektrik açısından hem de donanım fiyatları açısından avantajlı olduğunun altını çizen Chun Wang, küçük çaplı madencilerin ortadan kalkmasının ise merkeziyetsizliğe zarar verebileceğini vurguladı. Ancak BTC Halving öncesinde fiyatın beklenen seviyelere kadar yükselmesi madencilerin endişelerini ortadan kaldırabilir.

Yine de BTC Halving öncesi ciddi bir fiyat artışı gelebileceği düşünülüyor ve söz konusu madenciler hiç cihaz kapatmak zorunda kalmayabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.