X

Kriptoların Önündeki Engeller Kalkıyor: Amerika’dan Çok Önemli Adım!

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi, kripto paralarla ilgili çok önemli bir adım attı.
08:19
21 Kasım 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi, büyük bankaların petrol ve gaz ticareti, bağımsız ATM operatörleri ve tabii ki kripto şirketleri gibi yasal olan ama kötü olarak nitelendirilen müşterilere karşı negatif ayrımcılık yapmasını engellemek için harekete geçmiş görünüyor.

Kripto Para Birimleri ve Engeller

Kripto para borsası Kraken’in hukuk işlerinin başındaki isim olan Marco Santori Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile yukarıda bahsi geçen haberi paylaştı. Santori, kripto para birimleri ve kripto para şirketlerinin önündeki en büyük engelin bankalara erişim sorunu olduğunu dile getirdi. Bitcoin’in ilk olarak Operation Chokepoint’de bu durumdan etkilendiğini dile getiren Santori, lider kripto para biriminin bu durum sebebiyle hala sorun yaşadığını belirtti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan Operation Chokepoint, siyasi güçlerin, tamamen yasal olan ancak “kötü” buldukları endüstrilerin büyümesini engellemeye yönelik uzun süredir devam eden bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Bu endüstrilerin içine bağımsız ATM operatörleri, planlı ebeveynlik oluşumları ve tabii ki kripto para şirketleri gibi sektörler giriyor.

Operation Chokepoint, “kötü” olarak nitelendirilen sektörler için engelleyici yasaklar çıkarmakla uğraşmak yerine bankalardan bu sektörlere zorluk çıkarmalarını talep ediyor ve bu sayede istenmeyen sektörlerin zorluklar sebebiyle bir süre sonra kapanması hedefleniyor.

Engeller Kalkıyor Mu?

Santori konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Brian Brooks önderliğindeki  Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin bahsi geçen durumun önüne geçmek için cesur bir adım attığın dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre şu an için yayınlanan öneri sadece büyük bankaları kapsıyor ve bankaların kendilerini hazırlıksız hissettikleri alanlara adım atmaları gibi bir talep bulunmuyor.

Öte yandan Brooks da konuyla ilgili açıklamalarında, bu tür negatif ayrımcılıkların bankacılıkta siyasallaşma anlamına geldiğini ve  bu durumun gelecekte büyük tehlike yaratabileceğini dile getirdi.

Kripto Endüstrisi Daha Özgür Olabilir

Aslında zaman zaman bankaların kripto para şirketlerinin ya da kripto yatırımcılarının önüne engeller koyduklarına sıklıkla şahit oluyoruz. Bankalar ve finansal kuruluşlar gerçekte var olmayan tehditleri öne sürerek kripto şirketlerinin ya da kripto para yatırımcılarının hesaplarını dondurulabiliyor.

Örnek vermek gerekirse ülkemizde bile benzer durumlara şahit oluyoruz. Örneğin; Enpara’nın adı geçtiğimiz aylarda böyle bir durumla anılmıştı. Ortaya çıkan iddialarda Enpara’nın kripto para yatırımcılarının hesaplarını kasıtlı olarak kapattığı gündeme gelmişti. Ancak hemen sonrasında Enpara bu durumu yalanlamıştı.

Bu da haliyle kripto para ekosisteminde endişelere ve hatta vazgeçişlere sebep oluyor. Ancak eğer Brooks ve yönetimindeki şirket başarılı olabilirse bahsi geçen durumun önüne geçilebilecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar